Hans Dürke Bloch vil opkøbe stribe af danske it-selskaber i et blødende marked: ”En fantastisk mulighed”

Siden 2020 har Hans Dürke Bloch arbejdet på at opkøbe danske it-selskaber og samle dem under én koncern. Han ser de nuværende rystende markeder som "en fantastisk mulighed" for at købe flere it-selskaber på tilbud.

Artikel top billede

Hans Dürke Bloch (th.) og forretningspartner Thommas Ludvig købte sig i 2020 ind i CopyCare – det selskab, der i dag hedder CCIT. (Foto: CCIT)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Vil have koncernen ud over Danmarks grænser
  • Atea, Itm8 og Danoffice er konkurrenter
649
3:15 min
”Der er blod i gaderne,” siger Hans Dürke Bloch, medejer og administrerende direktør i CCIT.

Han henviser til de seneste ugers blodrøde aktiemarkeder, der er et symbol på den usikkerhed og frygt for økonomisk tilbagegang, som Donald Trumps handelskrig har kastet af sig.

Men hvor andre ser uro og uforudsigelighed, ser Hans Dürke Bloch forretningsmuligheder.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S