Computerworld har fundet de danske it-virksomheder som it-Danmark bedst kan lide: Sådan har vi gjort

Image 2025: Hvilken it-virksomhed har det bedste image i Danmark lige nu? Det har Computerworld for syvende år i træk fundet svaret på i vores store image-undersøgelse blandt professionelle it-folk. Se her, hvordan vi har gjort.

Artikel top billede

De professionelle it-kunder har talt.

Computerworld kan derfor for syvende år i streg afsløre, hvordan de professionelle it-folk ser på 50 væsentlige it-leverandører på det danske marked.

Undersøgelsen er gennemført online blandt it-professionelle i danske virksomheder, organisationer og offentlige institutioner i marts og april 2025.

Målet er at undersøge, hvilket image de 50 væsentlige it-virksomheder på det danske marked har på en række parametre.

Resultatet er en unik indsigt i, hvem der i danske it-professionelles øjne leverer ydelse af høj kvalitet, hvem de har tiltro til, og hvilke virksomheder, de tror, der vil udvikle sig positivt i fremtiden.

Da virksomhederne er omtrent de samme, som indgik i Computerworlds image-analyse i 2024, kan årets analyse igen i år præsentere image-udviklingstendenser på en række parametre for alle virksomhederne.

Deltagerne blev screenet for, om de var relevante deltagere i undersøgelsen, i den forstand at de var ansat hos en kunde til en eller flere it-virksomheder, og om de i forbindelse med deres arbejde havde kendskab til en eller flere it-virksomheder som kunder eller brugere af ydelser eller produkter.

I alt 850 respondenter har på denne måde kvalificeret sig til at deltage i undersøgelsen.

Respondenterne blev først bedt om at angive, hvor stor betydning de tillagde 14 parametre, når de generelt skulle bedømme it-virksomheders image.

Herefter blev de bedt om at angive, hvor godt de kender de 50 it-virksomheder med hensyn til at have en mening om deres image.

Resultaterne finder du på Computerworld over de kommende uger. God læselyst.

Målt på 14 parametre

Her er de 14 parametre, som deltagerne i undersøgelsen skulle tage i betragtning:

- Veldrevet og økonomisk sund virksomhed.

- Kompetent ledelse.

- Kompetente, problemløsende og servicemindede medarbejdere.

- Konkurrencedygtige løsninger/produkter - pris/kvalitetsforhold.

- Innovativ, nytænkende, produktudvikling.

- En troværdig virksomhed, som jeg har sympati for.

- Produkter/ydelser/service af høj kvalitet.

- En virksomhed, som vil udvikle sig positivt.

- Ansvarlighed - overfor miljø, samfund, medarbejdere.

- Kommunikation/markedsføring overfor dig som kunde/bruger.

- Serviceniveau/support, rådgivning og tilgængelighed af kontaktpersoner.

- Leveringsevne - leveringstid og leveringssikkerhed (overholdelse af aftaler/leveringstid).

- Nytteværdi af ydelser/løsninger/produkter for din virksomhed/organisation.

- Er en attraktiv arbejdsplads.

Dette er en artikel fra Computerworlds store årlige Image-undersøgelse af it-branchen. Resultaterne af undersøgelsen offentliggøres løbende over de kommende par uger. Du finder dem alle her efterhånden som de udgives.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S