Presset Qwest forbedrer indtjeningen

Teleselskabet Qwest Communications fortsatte i andet kvartal selskabets økonomiske genopretning via reduktion af omkostningerne og vækst på bredbåndsmarkedet. Qwest har fået 40 procent flere bredbåndskunder det seneste år.

Det amerikanske Teleselskab Qwest reducerede i andet kvartal selskabets nettotab til cirka en milliard kroner sammenlignet med et tab på 4,7 milliarder kroner i samme periode sidste år.

Indtægterne blev øget med 0,8 procent til 21 milliarder kroner og sikrede Qwest det femte stabile kvartalsregnskab i træk, skriver Financial Times.

Den positive udvikling i indtjeningen skyldes en reduktion af selskabets omkostninger og et stærkt bidrag fra bredbåndsforretningen.

Qwest har i andet kvartal øget selskabets antal af bredbåndskunder med 68.000 til 1,2 millioner kunder. Samlet set har Qwest det seneste år fået 40 procent flere bredbåndskunder.

Også Qwest teleforretning bidrager i andet kvartal til genopretningen af økonomien i selskabet, der tidligere på året trak sig fra en budkrig med konkurrenten Verizon om den amerikanske telegigant MCI.

På teleområdet er det særligt mobil-forretningen, der sikrer fremgangen for Qwest, og det sker delvist på bekostning af fastnet-forretningen, der endvidere er presset af den stigende interesse for IP-telefoni.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,