Billig mobil-snak kan øge kræftrisiko

Kræftens Bekæmpelse og Sundhedsstyrelsen advarer om øget risiko for kræft på grund af mobilstråling, hvis specielt børnefamilier helt dropper fastnettelefonen til fordel for billigere abonnementer på mobiltelefoner.

Kræftens Bekæmpelse tager afstand fra IT- og Telestyrelsens anbefalinger om helt at droppe fastnettelefonen og kun bruge mobilen, selvom et pristjek viser, at man kan spare penge på telefoni ved at kappe den faste forbindelse.

Forskningschef i Kræftens Bekæmpelse, Jørgen Olsen, er ikke begejstret over udsigten til, at flere børn nu risikerer at vokse op udelukkende med en mobiltelefon i hjemmet, fordi forældrene vil spare et par hundredlapper, skriver Urban.

- Indtil vi får afklaret, om mobilstråler er særligt skadelige for børn, er det vigtigt, at de har adgang til en fastnettelefon i hjemmet til de længere samtaler. Så vi vil bestemt ikke anbefale, at familier med børn går fuldstændig over til mobiltelefoner, så længe kræftrisikoen ikke er afkræftet, siger Jørgen Olsen.

Også Mette Machon, akademisk medarbejder i Sundhedsstyrelsens Center for Forebyggelse, advarer mod børns brug af mobiletelefoner.

På Sundhedsstyrelsens hjemmeside står der blandt andet, at "Det vides ikke, om børn er mere følsomme end voksne over for mobiltelefonens elektromagnetiske felt/radiobølger. Forældre må være med til at sætte grænser for børns brug af mobiltelefoner, herunder sørge for, at de yngste børn ikke får mobiltelefoner".

- Hvis man vil droppe sin fastnettelefon og kun bruge mobiltelefon, så må man vurdere, om man kan efterleve vores anbefalinger, som vil være det mest hensigtsmæssige ud fra et sundhedsmæssigt synspunkt, siger Mette Machon.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S