Jysk-kæden dropper kritiseret chipkort

Lars Larsens Jysk-kæde dropper brugen af chipdankort i alle 89 butikker. Kæden er træt af at være forsøgskanin for det fejlbehæftede chipdankort, oplyser kommunikationschef i Jysk, Kim Nøhr Skibsted.

En af de sidste store detailkæder med tiltro til chipdankort dropper det omdiskuterede kort. Det er Lars Larsens Jysk-kæde, der nu har fået nok af de mange fejl med de nye dankort.

- Vi troede faktisk på de nye chipdankort og investerede derefter. Men fejl på fejl siden starten har nu opbrugt al vores tålmodighed, og vi ønsker ikke at være forsøgskaniner for et nyt dankort, der kun medfører bøvl for kunderne og medarbejderne, oplyser kommunikationschef i Jysk, Kim Nøhr Skibsted.

Jysk var en af de første inden for detailhandlen, der tog de nye chipdankort til sig i forbindelse med indførelsen af et nyt avanceret kassesystem i samtlige butikker. Men nu er tålmodigheden med de fejlbehæftede kort altså brugt op.

Tidligere har også Magasin, Statoil og kioskkæden 7-eleven efter prøveperioder droppet at bruge chippen på dankortet for at gå tilbage til betalinger med kortenes magnetstriber.

Jysk-kædens begrundelse for at droppe chipkortene er blandt andet, at chippen nemt går i stykker, og at der er konstateret en fejllæsning på hele 10 procent. Endvidere er transaktionstiderne på terminalerne for lange.

Jysk er gentagende gange stillet forbedringer af kortet i udsigt, men det er ifølge Kim Nøhr Skibsted blevet ved snakken.

Han mener, at der ikke er styr på det nye dankort, og derfor har Jysk nu besluttet ikke længere at tære på kundernes og medarbejdernes tålmodighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S