Advarsel mod øget overvågning af private

Danskerne efterlyser øget overvågning i kampen mod terror. It-advokat Martin von Haller Grønbæk støtter videoovervågning, men advarer imidlertid mod kontrol af e-mails eller andre nye indgreb i privatlivets fred.

Der er behov for øget overvågning i kampen mod terror, mener et flertal af danskerne ifølge en Greens-meningsmåling foretaget for dagbladet Børsen.

Meningsmålingen er foretaget blandt knap 1.000 danskere og afslører, at et flertal går ind for mere video-overvågning, aflytning og kontrol af emails.

Advokat Martin von Haller Grønbæk fra it-advokaterne Bender von Haller Dragsted advarer imidlertid mod øget kontrol af e-mails eller andre indgreb i det, han betegner som privatlivets fred.

- Det er meget problematisk, hvis man i terrorbekæmpelsens hellige navn begynder at give køb på fundamentale rettigheder, som at kunne kommunikere frit og uden indblanding eller overvågning, siger Martin von Haller Grønbæk.

Han mener, det er kritisabelt, hvis man i højere grad end i dag begynder på forskellig vis at kontrollere privates e-mails eller foretage anden overvågning af personers private forhold.

- Foranstaltninger af den type ville næppe have forhindret de terrorhandlinger, vi hidtil har set, og vil formentlig heller ikke gøre det i fremtiden, siger Martin von Haller Grønbæk.

Anderledes stiller han sig over for initiativer som øget overvågning i det offentlige rum.

Her er han på linje med resultatet af en barometer-undersøgelse på Computerworld Online, hvor knap halvdelen af 3.366 deltagere har angivet kameraovervågning som den bedste måde at øge brugen af it i terrorbekæmpelse.

- Videoovervågning af forskellige offentlige lokaliteter forhindrer måske ikke terrorisme, men det hjælper med opklaringen. Fordelene opvejer ulemperne, og vi bør derfor i højere grad acceptere, at der fremover vil være øget overvågning i det offentlige rum, siger Martin von Haller Grønbæk.

Han mener, at diskussionen om overvågning derfor ikke bør gå på, om der skal være overvågning i det offentlige rum, men på hvem der skal have adgang til informationerne.

- Almindelige borgere skal kunne få adgang til de informationer, der indsamles i det offentlige rum, så andre end myndigheder har mulighed for at se, hvad der indsamles. Det handler om at demokratisere adgangen til informationerne, mener Martin von Haller Grønbæk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere