Kommuner misser besparelse ved e-faktura

Forventede besparelser ved e-fakturering har fået Finansministeriet til at reducere kommunernes bloktilskud med 137 millioner kroner i 2005. Kommunerne har dog svært ved at opnå besparelsen og får allerede i år nogle af pengene retur.

Flere kommuner melder om problemer med at nå de forventede besparelser ved indførelsen af elektronisk fakturering i det offentlige.

- Implementeringen af e-faktura har indtil nu ikke fulgt de forventede besparelser, siger økonomichef i Århus Kommune, Hans Nikolaisen.

Finansministeriet har reduceret Århus Kommunes bloktilskud for 2005 med syv millioner kroner som følge af forventede besparelser ved e-faktura.

En gevinst i den størrelsesorden er ifølge økonomichefen i Århus Kommune meget realistisk, men kommunen forventer først at nå så store besparelser ved e-faktura om flere år.

- Det skyldes blandt andet, at vi ikke får den fulde besparelse, før vi får indkørt et nyt økonomisystem. Indtil det er implementeret, bliver vi nødt til at lave en del dobbeltarbejde, fordi vi mange steder stadig er nødt til at have en papir-arbejdsgang, siger Hans Nikolaisen.

Penge retur til kommunerne

Udsigten til besparelser ved e-faktura har fået Finansministeriet til at reducere kommunernes bloktilskud med samlet 137 millioner kroner allerede i 2005.

Efter forhandlinger mellem Kommunernes Landsforening og Finansministeriet tidligere på året blev det imidlertid besluttet at sende cirka 20 millioner kroner tilbage til kommunerne, fordi det ikke vil være muligt at nå de forudsatte besparelser i 2005.

For Århus Kommune betyder den øvelse, at der i år kommer cirka en million kroner retur ud af de syv millioner kroner, som kommunens bloktilskud blev reduceret med.

Store problemer i kommunerne

Århus Kommune er langt fra den eneste kommune, som har problemer med at nå de forventede besparelser ved e-faktura allerede i 2005.

- Foreløbig har vi svært ved at se besparelserne i det nye system. Problemet er, at staten hev besparelsen væk fra dag ét, mens der vil gå et år - måske mere - før systemet fungerer så godt, at vi kan få noget af det hjem igen, sagde konstitueret økonomichef i Køge Kommune, Karsten Kristiansen, i sidste uge til Dagbladet Køge.

Samme melding kommer fra økonomichef Hans Olsen fra Hvidovre Kommune i dagens udgave af Morgenavisen Jyllands Posten.

Avisen har lavet en undersøgelse, hvor cirka 70 procent af 207 kommuner svarer, at der har været store problemer med indkøringen af e-faktura.

Kun halvdelen af de adspurgte svarer, at systemet i dag kører tilfredsstillende.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job