IBM og AMD klar med ny kæmpe satsning: Vil bygge fremtidens supercomputere

Virksomhederne vil kombinere AI-acceleratorer, kvantecomputere og højtydende computing for at skabe næste generations arkitektur.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

AMD og IBM har indgået en ny stor alliance, og de to selskaber vil bygge intet mindre end 'fremtidens computing'.

De to selskaber vil benytte AMD’s AI-acceleratorer og højtydende computing kombineret med IBM’s avancerede kvantecomputere til at løse komplicerede opgaver i fremtiden. De kalder det 'kvantecentreret supercomputing'.

Kvantecomputing bearbejder information på en anderledes måde, og hvor klassiske computere bruger bits, der kun kan være nul eller ét, repræsenterer kvantecomputere information gennem qubits.

En qubit i en kvantecomputer kan også være nul eller et – men den kan samtidig være en blanding af begge på én gang.

Dette giver langt mere regnekraft og gør kvantecomputere i stand til at løse komplekse opgaver.

"Kvantecomputing vil simulere den naturlige verden og repræsentere information på en helt ny måde," siger Arvind Krishna, bestyrelsesformand og CEO i IBM, i en udmelding og fortsætter:

"Ved at udforske, hvordan kvantecomputere fra IBM og AMD's avancerede højtydende teknologier kan arbejde sammen, bygger vi en kraftfuld hybridmodel, der bryder igennem de traditionelle computeres grænser."

Hos AMD står CEO og bestyrelsesformand Lisa Su klar til at levere kraftfuld teknologi til satsningen.

"Højtydende computing er fundamentet for at løse verdens vigtigste udfordringer," siger hun i meddelelsen og fortsætter:

"Når vi nu går sammen med IBM for at udforske sammensmeltningen af højtydende computing og kvanteteknologier, ser vi enorme muligheder for at accelerere opdagelse og innovation."

I en kvantecentreret supercomputerarkitektur arbejder kvantecomputere sammen med kraftfuld højtydende computing- og AI-infrastruktur, der typisk understøttes af CPU’er, GPU’er og andre beregningsenheder. Denne hybride tilgang gør, at problemer løses med det paradigme, der egner sig bedst.

"For eksempel kan kvantecomputere i fremtiden simulere atomers og molekylers adfærd, mens klassiske supercomputere drevet af AI håndterer massiv dataanalyse. Sammen kan disse teknologier angribe virkelige problemer med en hastighed og skala, der aldrig er set før," skriver IBM.

AMD og IBM undersøger, hvordan AMD’s CPU’er, GPU’er og FPGA’er kan integreres med IBMs kvantecomputere for effektivt at accelerere en ny klasse af algoritmer.

Samarbejdet skal også hjælpe IBM med at realisere målet om at levere fejltolerante kvantecomputere inden udgangen af dette årti.

Selskaberne planlægger en første demonstration senere i år for at vise, hvordan IBMs kvantecomputere kan arbejde sammen med AMD-teknologier i hybride kvante-klassiske workflows.

Find udmeldingen her.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice