Lang række europæiske bilmærker dropper udvikling af fuldt selvkørende biler

Bilproducenter såsom Peugeot, Citroen og Opel må se længe efter 'Level 3' selvkørende opdatering.

Artikel top billede

(Foto: William Crozes @ Continental Productions / WILLIAM CROZES)

Mens stadig flere bilproducenter forsøger sig med deres variant af såkaldte ’level 3’ selvkørende teknologi til deres biler, indstiller en række prominente bilproducenter udviklingen af teknologien.

Det står klart efter at det i nyhedsmediet Reuters lyder, at bil-konglomeratet Stellantis stopper for udviklingen af ’Autodrive Level 3’-teknologien, som skal give såkaldt ’hands-free’ og ’eyes-off’-selvkørende egenskaber til selskabets kunder.

Udviklingen indstilles på grund af frygt for systemets pris og manglende modenhed i markedet, lyder det fra kilder tæt på selskabet.

Til trods for at koncernen tilbage i februar meldte om gode takter i ’Autodrive’ udviklingsprogrammet, sættes udviklingen af Level 3 altså i bero. En fremtidig genoptagelse af udviklingen afvises dog ikke.

Stellantis meddeler, at man nu vil støtte sig til sit 2022-opkøb i teknologivirksomheden aiMotive til at levere den næste udvikling af ’AutoDrive’-programmet.

Koncernen specificerer her dog ikke, hvornår denne vil lanceres og hvorvidt Level 3 funktionalitet er på tegnebrættet.

Populære bilmærker opgiver Level 3

Stellantis-koncernen opererer med en lang stribe bilmærker, hvoraf mærker som Peugeot, Citroën og Opel har været populære blandt de danske bilkøbere.

Af øvrige mærker på det danske marked, som må undvære selvkørende egenskaber er: Alfa Romeo, DS, Fiat, Jeep og Maserati.

Mens der i dag tilbydes Level 2 assistent-systemer, som kræver opmærksomhed fra føreren, skal det næste udviklingstrin tillade at føreren under de rette omstændigheder kan se bort fra vejen og slippe rattet, mens bilen overtager styringen sikkert.

Det vil bane vejen for, at føreren lovligt skal kunn adsprede sig med blandt andet bøger eller film på farten.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Network Operations Management til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job