USA og Kina indgår aftale om TikTok - den populære video-app skal skifte ejer

TikTok har længe befundet sig i et juridisk limbo.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

USA og Kina har indgået en rammeaftale om det sociale medie TikTok.

Det sker som en del af forhandlinger om told og økonomisk politik, der blev afsluttet i Madrid mandag. Det oplyser den amerikanske finansminister Scott Bessent ifølge Reuters.

En aftale vil give TikTok mulighed for at fortsætte med at operere i USA. Her har en amerikansk lov har truet med at forbyde TikTok fra den 17. september, medmindre den blev solgt til amerikanske ejere.

"Rammen er et skift til et amerikansk-kontrolleret ejerskab," fortalte Scott Bessent til journalister i Madrid efter to dages forhandlinger.

Hvem partnerne i en overgang af ejerskabet er, ville han ikke uddybe.

Risikerede store bøder

TikTok har fortsat sin drift på trods af en lov fra 2024, der efterfølgende blev stadfæstet af Højesteret.

Loven tvang appens kinesiske ejer, ByteDance, til at sælge den sociale medieplatform til et amerikansk firma eller risikere store bøder for fortsat at operere i USA.

Loven blev vedtaget på grund af bekymringer om privatlivets fred og den nationale sikkerhed for appens mere end 170 millioner amerikanske brugere.

Appen blev kortvarigt lukket ned i USA få dage før Trumps indsættelse, men præsidenten lovede ikke at pålægge TikTok sanktioner efter hans indsættelse, mens ByteDance arbejdede på at finde en amerikansk køber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect