Engang blandt verdens største it-firmaer: Nu køber italiensk firma stiftet i København internet-selskabet AOL

Selskabet bag Vimeo, WeTransfer, Issuu, Meetup og andre løsninger køber AOL, der engang var en af verdens største og mest kendte it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Amerikanske Yahoo skiller sig af med det engang så kendte og berømte it-selskab AOL, der op gennem 2000'erne var blandt verdens største og mest toneangivende internet-selslaber.

Køberen er det italienske it-hus Bending Spoons, som står bag en række af kendte løsninger, som anvendes i relativt stort omfang herhjemme - herunder blandt andre Issuu, Vimeo, WeTransfer, Meetup og Evernote.

Bending Spoons er stiftet i København i 2013 af tre italienske DTU-studerende, men har siden 2014 haft hovedkvarter i Milano i Italien.

Selskabet, der har nogle hundrede medarbejdere alt medregnet, har gennem årene købt flittigt op og er som selskab opbygget på baggrund af opkøb.

Bending Spoons har endnu ikke solgt nogen af de virksomheder, som er blevet opkøbt.

Nu er turen altså kommet til AOL. Prisen vil parterne ikke oplyse, men flere amerikanske medier skriver, at Bending Spoons betaler omkring halvanden milliard dollar for AOL.

AOL var i internettets barndom i slutningen af 1990'erne og begyndelsen af 2000'erne hovedindgangen til internettet for millioner af især amerikanere.

Selskabet havde dengang mere end 20.000 medarbejdere, kontorer i mange lande i Europa og stod bag den berømte Netscape-browser, som AOL havde købt for 4,2 milliarder dollar.

Klimaks kom på mange måder, da AOL købte og fusionerede med Time Warner for 165 milliarder dollar - eller hvad der dengang svarede til mere end 1,2 billioner kroner.

Siden mistede AOL pusten. Selskabet blev skilt ud af AOL i 2009 og blev i 2015 solgt til Verizon. I de senere år har AOL været en del af amerikanske Yahoo.

Bending Spoons meddeler, at AOL i dag har otte millioner daglige brugere - og 30 millioner månedlige brugere.

"Vi har planer om at investere markant for at hjælpe produktet og virksomheden med at blomstre," siger CEO i Bending Spoons, Luca Ferrari, om købet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS