Microsoft vælger ny producent af Xbox 360

It-giganten Microsoft vælger amerikanske Celestica som ny producent af den kommende Xbox 360. Spilkonsollen ventes i handlen til november.

Den næste generation af spilkonsollen Xbox skal fremstilles af tre forskellige producenter mod hidtil kun to.

Microsoft oplyser ifølge Reuters, at amerikanske Celestica er valgt som ny producent af Xbox, der i forvejen fremstilles af Flextronics og Wistron.

- Med tre producenter får vi den fleksibilitet og effektivitet, som er nødvendig for at følge med forbrugernes efterspørgsel, siger Todd Holmdahl fra Microsofts Xbox-division.

Ifølge Microsoft følger udviklingen af Xbox 360 tidsplanen. Produktet forventes på markedet i Europa, Nordamerika og Japan i november.

De nu tre producenter af Xbox har alle deres fabrikker placeret i det sydlige Kina.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job