Fremgang for HP på server-salg

HP overraskede positivt med fremgang på 10 procent i tredje regnskabskvartal, hvor omsætningen nærmede sig 130 milliarder kroner.

Hewlett-Packard overraskede analytikerne med et stærkt resultat i tredje regnskabskvartal, hvor et stærkt server- og pc-salg øgede omsætningen.

Samlet set kom HP ud af kvartalet med et overskud i nærheden af 6,5 milliarder ud af en omsætning på knap 130 milliarder kroner.

HP er i det seneste kvartal begyndt på en større omstrukturering, som vil føre til afskedigelse af cirka 14.500 ansatte.

Udgifterne i forbindelse med omstruktureringerne har haft negativ indflydelse på resultatet i det seneste kvartal, og der forventes også millionudgifter på den konto i det kommende kvartalsregnskab.

HP forventer i fjerde kvartalsregnskab at nå en omsætning på cirka 140 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura