Russisk software med forbindelser til Kreml er i årevis blevet brugt til at kortlægge dansk infrastruktur. Det viser en ny kortlægning foretaget af Børsen.
Agisoft Metashape – et 3D-billedbehandlingsprogram udviklet i Sankt Petersborg – er anvendt af mindst ti danske kommuner, entreprenører som Cowi og Niras samt museer og arkæologer over hele landet.
Det er sket gennem den danske forhandler Geoteam, der nu påpeger, at samarbejdet mellem Geoteam og Agisoft Metashape stoppede kort efter invasionen af Ukraine.
“Det er simpelthen russisk roulette,” siger it-sikkerhedsekspert Peter Kruse til mediet. Han frygter, at softwaren kan være en trojansk hest i hænderne på russiske myndigheder.
Jacob Kaarsbo, tidligere efterretningsanalytiker i FE, kalder situationen “helt uacceptabel” og tilføjer: “Hvis det har været tilfældet siden 2013, er skaden formentlig sket.”
Selv om nogle brugere behandler data på lukkede systemer, advarer Peter Kruse mod at være naive:
“I den nuværende hybride krisesituation kan Danmark ikke tillade sig ikke at være meget bekymret for alt, som er russisk.”
Agisoft afviser anklagerne over for Børsen, og erklærer, at der ikke findes russisk lovgivning, der kræver bagdøre eller malware.