Regeringen vil forbyde VPN-tjenester: For at forhindre udenlandsk streaming

Et nyt lovforslag fra Kulturministeriet vil gøre det ulovligt at bruge VPN til at se amerikansk Netflix eller omgå blokerede hjemmesider. Kritikere advarer om, at den brede formulering giver lovteksten et 'totalitært præg'.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Coders/Pixabay)

Kulturministeriets nye lovforslag vil gøre det ulovligt at bruge VPN-tjenester til at omgå geoblokeringer eller tilgå blokerede hjemmesider.

Udkastet, som er sendt til høring, er en del af en omsiggribende overhaling af ophavsretsloven, som blandt andet vil forbyde, at VPN-tjenester benyttes til at se medieindhold fra andre lande.

Hensigten med udkastet er at bekæmpe brud på ophavsretten og ulovlig fildeling, hvor VPN-tjenester blandt kan benyttes til at tilgå sider med ulovligt indhold.

Vedtages lovteksten, vil det forhindre Netflix-brugere i at tilgå tjenesten bredere amerikanske udvalg via de virtualiserede private netværk.

Forslagets omfang får formanden for it-politisk forening, Jesper Lund, til at rette kritik, da det har et totalitært præg:

”Jeg har ikke hørt om andre lande, der direkte har villet gøre det ulovligt at bruge VPN-tjenester til at tilgå lukkede hjemmesider,” siger han til dr.dk mens han samtidig påpeger at det selv i Rusland ikke er strafbart at benytte sig af VPN-tjenester til at omgå ulovlige hjemmesider.

Vedtages loven, vil brug af VPN kunne straffes med bøde efter at den træder i kraft fra 1. juli 2026.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job