Sundhed.dk ramt af cyberangreb: Ny prorussisk gruppe på spil i Danmark

Den nye gruppe har for nylig dannet alliance med den berygtede Z-Pentest-gruppe, der blandt andet står bag angreb på flere vandværk i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Ilya Pavlov)

Sundhed.dk, danskernes centrale adgang til sundhedsjournaler og prøvesvar, blev søndag ramt af et DDoS-angreb, der gjorde siden utilgængelig i flere timer.

Bag angrebet står ifølge TjekDet.dk den prorussiske hackergruppe ‘inteid’, der åbent tager ansvar for nedbruddet.

Angrebet begyndte søndag aften, hvor brugere, der forsøgte at logge ind, blev mødt af en sort skærm.

Kort tid efter delte hackergruppen et opslag på det sociale medie Telegram, hvor de både på russisk og engelsk påstod, at de havde lammet Sundhed.dk. De delte samtidig en video, hvor de demonstrerer, hvordan sitet ikke kunne tilgås.

I en pressemeddelelse bekræfter Sundhed.dk, at siden var udsat for et DDoS-angreb, et overbelastningsangreb, hvor en hjemmeside oversvømmes med trafik , og dermed tvinges offline.

Direktør Morten Elbæk Petersen oplyser, at beredskabet hurtigt opdagede angrebet, og at der nu samarbejdes tæt med Center for Cybersikkerhed for at afbøde effekterne.

Hjemmesiden er igen tilgængelig, men stadig præget af driftsforstyrrelser. Det fremgår desuden, at siden kun kan tilgås fra Danmark, mens man har lukket for trafik fra alle andre lande.

Hackede sig ind på Helsingør-pub

Gruppen ‘inteid’ er relativt ny i det danske trusselsbillede, men har på det seneste stået bag flere angreb, blandt andet mod et dansk vandværk og overvågningskameraer i både offentlige og private bygninger.

Ifølge TjekDet.dk har gruppen for nylig dannet alliance med den berygtede prorussiske gruppe Z-Pentest, der blandt andet står bag angreb på flere vandværk i Danmark.

TjekDet.dk beskrev tidligere på måneden, hvordan Z-Pentest også har kompromitteret overvågningskameraer i blandt andet en svømmehal i Tårs og på værtshuset 12’er Pubben i Helsingør, hvor de har delt billeder og videoer fra overvågningen.

Kommer i kølvandet på angreb

Angrebet føjer sig til en voksende bølge af prorussiske cyberaktiviteter mod Danmark.

I november sendte den prorussiske gruppe, NoName057(16), en sværm af DDoS-angreb mod danske hjemmesider i fem dage i træk.

“Vi kan jo se, at NoName nærmest er på en slags Danmarksturné,” lød det dengang fra KOMBITs direktør Kristian Vengsgaard, som efterlyste tættere samarbejde mellem myndigheder og øgede investeringer i cybersikkerhed.

Selvom DDoS-angreb som udgangspunkt ikke stjæler data, men primært lammer drift, understreger eksperter, at angrebene har en klar politisk og psykologisk funktion: At skabe mistillid, forstyrrelser og opmærksomhed.

Minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, advarede allerede i forbindelse med kommunalvalget om, at prorussiske grupper aktivt forsøger at påvirke danske institutioner digitalt.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job