Fiorina vil skrive bog om karriere

Den kontroversielle tidligere topchef i Hewlett-Packard, Carly Fiorina, har indgået aftale med et forlag om at skrive en bog om hendes turbulente karriere. Bogen skriver hun næppe for pengenes skyld.

Carly Fiorina, tidligere topchef for Hewlett-Packard, har indgået aftale med forlaget Penguin Group om at skrive en bog om hendes dramatiske karriere.

Karrieren nåede sit ultimative højdepunkt, i hvert fald målt i offentlig opmærksomhed, da hun i februar måned blev hældt ud af direktørstolen hos HP efter fem turbulente år.

Beretningen om karrieren vil i bogen blive suppleret med forskellige emner som hendes syn på ledelse, hvordan kvinder kan begå sig i erhvervslivet, og hvordan teknologi vil forandre verden, oplyser forlaget.

Carly Fiorina gik i sin hæsblæsende karriere fra at være sekretær til seks gange at toppe Fortune Magazines liste over de 50 mest magtfulde kvinder i erhvervslivet.

Hendes stejle karrierestige knækkede dog, da hun i sin visionære genopretretning i 2002 satsede butikken på at købe Compaq. Tre år senere var der stadig problemer med at tjene penge.

De nærmere betingelser i Carly Fiorinas aftale med forlaget er ikke offentliggjort.

Et godt gæt er imidlertid, at hun ikke skriver bogen for pengenes skyld.

Carly Fiorina fik et gyldent håndtryk på 128 millioner kroner, da hun i februar blev fyret fra HP.

Bogen vil udkomme hen mod slutningen af 2006, oplyser forlaget.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere