Morgen-briefing: Digital Hub indsætter ny direktør / Elon Musks løn bliver koblet direkte op på kolonisering af Mars / Mjølner Informatics lander overskud på 13,2 millioner kroner

Digital Hub indsætter ny direktør. Elon Musks løn bliver koblet direkte op på kolonisering af Mars. Mjølner Informatics lander overskud på 13,2 millioner kroner. Cbrain går tilbage. Knowit-topchef fratræder efter 15 år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til morgen-briefingen fra Computerworld, som denne tidlige morgen er forfattet af redaktionens altid beredte morgen-skipper, Dan Jensen.

Digital Hub indsætter ny direktør

Digital Hub, der har til opgave at fremme offentlig digitalisering, indsætter ny midlertidig direktør i skikkelse af Jakob Lindmark Frier.

Han afløser Nicolaj Geller Christensen, som fratræder stillingen med udgangen af juni 2026.

Jakob Frier kender Digital Hub ganske godt, i det han har været ansat i organisationen i seks år og i dag er COO for hele butikken.

Han bliver indsat som topchef, såkaldt Executive Director, på en tidsbestemt kontrakt, der har udøb med udgangen af 2027.

Bag Digital Hub står Digitaliseringsministeriet, Erhvervsministeriet, Udenrigsministeriet, Uddannelse- og forskningsministeriet, Dansk Industri og Dansk Erhverv. Tidligere NNIT-direktør Per Kogut er formand.

Elon Musks løn bliver koblet direkte op på kolonisering af Mars

Elon Musk har mildest talt aldrig haft problemer med at opstille ambitiøse mål, som kan forekomme urealistiske for mange, men som alligevel af og til bliver nået.

Nu kobler bestyrelsen i hans rumselskab, SpaceX, hans lønpakke direkte sammen med dels koloniseringen af Mars og dels planen om at bygge datacentre i rummet.

Den nye aftale betyder, at Elon Musk vil modtage 200 millioner aktier i SpaceX, hvis selskabet når en markedsværdi på 7,5 billioner dollar og etablerer en permanent koloni på Mars med mindst en million beboere.

Han vil modtage 60 millioner aktier, hvis SpaceX lykkes med at drive datacenter i rummet med mindst 100 terawatt kapacitet.

Lykkes projekterne omvendt ikke, vil han ikke modtage så meget som en nikkel. Der er ikke opsat nogen tidsramme for målene.

SpaceX har lagt op til at blive børsnoteret denne sommer i det, der står til at blive en af verdenshistoriens største børsnoteringer.

Elon Musk er som bekendt verdens rigeste mand. Han er god for 776 milliarder dollar.

Mjølner Informatics lander overskud på 13,2 millioner kroner

Mjølner Informatic, der har omkring 300 medarbejdere, lander et overskud på knap 13,2 millioner kroner for 2025, og det er næsten 20 procent mindre end i 2024.

Alligevel er selskabet med direktør Brian Gottorp Jeppesen i spidsen godt tilfreds.

Selskabet meddeler, at året har været præget af 'strategiske investeinger' i blandt andet flytning til nye lokaler, udbygning af det spanske datterselskab og AI.

Investeringerne er med til at skabe 'et stærk fundament for 2026,' meddeler selskabet.

"Vi ser tilbage på et år med målrettede investeringer og fortsat vækst. Det har påvirket årets resultat, men vi står stærkt i markedet og har styrket både vores domæneviden inden for industri, energi og forsyning samt vores evne til at omsætte AI til konkret forretningsværdi for vores kunder," lyder det fra Brian Gottorp Jeppesen.

Du finder hele Mjølner Informatics årsregnskab for 2025 her.

Cbrain går tilbage

Vi går videre med endnu et regnskab, da vi jo er midt i regnskabs-sæsonen. Så vi kaster blikket på cBrain, der kom ud af 2025 med et overskud på 43,1 millioner kroner og en omsætning på 251,3 millioner kroner.

Begge tal er udtryk for tilbagegang. Overskuddet er faldet med 30,2 procent og omsætningen med 6,7 procent. Det rå driftsresultat er faldet med hele 33,5 procent.

Cbrain meddeler, at tilbagegangen primært skyldes, at licensindtægterne er faldet, da en stribe ellers forventede større kunde-projekter er blevet forsinket.

Selskabets hovedprodukt er platformen F2, som er specialudviklet til den offentlige sektor.

"Cbrain står ved en strategisk milepæl og tager nu det næste skridt frem mod selskabets langsigtede rejse mod en førende position i det globale marked for standard-løsninger til den offentlige sektor," lyder det fra selskabet.

Trods tilbagegangen fastholder selskabet sine ambitioner. Det har netop færdiggjort sin nye 2026-2028-vækstplan.

Du kan læse mere om planerne og resultatet for 2025 i cBrains årsregnskab her.

Knowit-topchef fratræder efter 15 år

Topchef for svenske Knowit, Per Walentin, fratræder stillingen, som han har haft i 15 år.

Han har sidste arbejdsdag 1. august, hvor han afløses af Fredrik Ekerhovd, der i dag er 'Head of Knowit Solutions' på midlertidig basis.

Han skal være direktør, indtil selskabets bestyrelse har fundet en permanent topchef.

Knowit har hovedkvarter i Stockholm og har 3.700 medarbejdere.

Normalt ville vi ikke omtale svenske CEO'ers exitter i disse spalter, men vi gør det nu, fordi Knowit herhjemme er et større foretagende med 130 medarbejdere og mange kunder.

Dansk landechef er Mikkel Jespersen, som altså nu kan se frem til at få ny chef.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest