Kendte danske it-sikkerhedsrådgivere slår alarm: Sådan prøver Rusland at ramme Danmark

To af Danmarks bedste it-sikkerhedsrådgivere, Peter Kruse og Jan Kaastrup, oplever et stigende antal cyberangreb fra Rusland. Både mod deres kunder, men også dem selv. Rådgiverne udpeger her de steder, hvor russerne slår mest til.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan russerne i stigende grad allerede nu forsøger at ramme Danmark.
  • Se hvad du ifølge Peter Kruse og Jan Kaastrup bør gøre.
1.470
7:30 min
Det er efterhånden hverdagskost, at et større dansk firma er blevet lagt ned på grund af cyberangreb. Med store konsekvenser til følge.

Flere virksomheder er den seneste tid blevet ramt af målrettede angreb fra hackergrupper, der ifølge efterretningstjenesterne enten er pro-russiske eller har direkte forbindelse til den russiske stat.

Heller ikke den offentlige sektor har kunnet sige sig fri, og Sundhed.dk, Udenrigsministeriet og flere vandværker er blevet udsat for angreb med nedbrud på hjemmesider og systemer.

De foregående angreb er dog kun en smagsprøve på det, der venter. For der vil komme flere angreb, og de bliver kun hyppigere og mere ødelæggende.

Det er advarslen fra flere af landets førende uafhængige sikkerhedsrådgivere, der råder både virksomheder og offentlige myndigheder til at tage situationen mere alvorligt end hidtil.

Ellers kan det ende grueligt galt. For russerne har ikke tænkt sig at stoppe. Tværtimod.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S