Dagens it-nyheder: 2. november 2026

Sidst opdateret: I dag kl. 07:35

I dag kl. 07:35

Afsløring: Her er gruppen bag verdenshistoriens største hack

Det amerikanske forbundspoliti FBI har nu sat navn på gruppen, der står bag torsdagens hackerangreb på verdens største kryptobørs, Binance.

I en meddelelse på sin hjemmeside skriver FBI, at man har fået oplysninger, der bekræfter, at gerningspersonerne er en hackergruppe med navn 'TraderTraitor'.

FBI bekræfter samtidig, at TraderTraitor har forbindelse til den nordkoreanske stat, en oplysning der først blev fremført af analysehusene Chainanalys og TRM Labs kort efter hackerangrebet.

TraderTraitor er en del af det nordkoreanske hackernetværk Lazarus Group, der er mest kendt for i 2014 at have udført cyberangreb mod filmproducenten Sony Pictures i kølvandet på filmen "The Interview", der var kritisk over for Nordkoreas regering.

Angrebet på Binance er blevet kaldt et af de største nogensinde i verdenshistorien. Ved at gå målrettet efter Binance-wallets i 10 forskellige blockchains lykkedes det TraderTraitor at stjæle kryptovaluta for 43 milliarder dollar på blot 20 minutter.

Sammen med partnere hos USSS og IRS-CI har FBI observeret hackere fra TraderTraitor konverteret de stjålne aktiver til kryptovalutane Ethereum for at hvidvaske dem, skriver FBI. Herefter vil aktiverne blive hvidvasket yderligere ved at konvertere via DeFi og instant swap-tjenester.

Kort efter, at hackerangrebet skete, gik Binance i gang med at indfryse sine aktiver på børsen. Flere brugere havde dog allerede trukket deres beholdninger ud af platformen, og ifølge Financial Times har brugerne samlet trukket 3,6 milliarder dollar ud af Binance.

I dag kl. 07:16

OpenAI indleder ny pengejagt efter skuffende runder

Efter en række runder, hvor der er blevet skrabet færre penge ind end forventet, sadler OpenAI nu om i sin jagt efter kapital fra villige investorer.

Tidligere havde selskabet forventet at rejse 30 milliarder dollar forud for en planlagt børsnotering, der skulle bringe selskabet op på en markedsværdi på 1,4 trillioner dollar.

Men villigheden til at poste penge i OpenAI har ikke været store nok, og nu har selskabet sat barren ned til at rejse 20 milliarder dollar, skriver Financial Times.

Ifølge Wall Street Journal har OpenAI formået at rejse 11 milliarder dollar, og en række større investorer har udvist en snigende interesse for at investere i selskabet, skriver avisen.

Financial Times skriver, at den mislykkede investorrunde kan være et tegn på, at investorer er begyndt at være skeptiske over for techselskabernes store AI-investeringer, og om de i sidste ende holder vand.

I dag kl. 06:57

Bilgigant betaler milliardbeløb i sag om persondata

General Motors har accepteret at betale et større milliardbeløb i forbindelse med en retssag om ulovlig videresalg af persondata, som bilproducenten er blevet sagsøgt af en række amerikanske delstater for.

Sagen drejer sig om, at General Motors fra 2016 til 2024 havde tilmeldt millioner af kunder til sit Smart Driver-program og havde derefter sporet data om kundernes kørevaner. Efterfølgende solgte General Motors de data til mæglere for en række forsikringsselskaber, som hævede kundernes forsikringspræmier.

De mange kunder var dog ikke blevet gjort bekendt med, at General Motors ville indsamle og videresælge data. I flere tilfælde vidste kunder ikke engang, at de var blevet tilmeldt programmet. Bilproducenten blev derfor sagsøgt af 35 amerikanske delstater, kunne The New York Times beskrive i 2024.

General Motors er nu gået med til at betale 220 millioner dollar svarende til 1,4 milliarder kroner i et forlig, skriver mediet Engadget. Som en del af forliget bliver General Motors underlagt obligatoriske eksterne undersøgelser af sine databeskyttelsestiltag.

I dag kl. 06:44

Politikere slår ned på Meta-briller: Udgør "alvorlige sikkerhedsrisici"

Amerikanske senatorer vil undersøge Metas AI-smartbriller, da de ifølge senatorerne udgør "alvorlige privatlivs- og sikkerhedsrisici".

I et brev sendt til Meta-topchef Mark Zuckerberg skriver de to demokratiske senatorer, Don Wyden fra Oregon og Edward Markey fra Massachusetts, at brillerne flere gange er "blevet impliceret i forstyrrende krænkelser af brugeres og tilskueres privatliv", og Meta anklages i brevet også for at have lanceret brillerne selv efter at være blevet bekendt med disse risici, skriver mediet Engadget.

Det to senatorer har bedt Meta om blandt andet at oplyse, om brillerne slører ansigter og nummerplader i forbindelse med visse AI-interaktioner, som Meta gør på Facebook og Instagram. De vil også gerne vide, hvornår brillerne bruges til at træne AI-modeller, om Meta har lavet en ordentlig due diligence og sikkerhedstest på brillerne, før de kom på markedet.

"Metas erklærede engagement i privatlivets fred og forebyggelse af misbrug af intime billeder klinger hult, hvis virksomheden ikke kan demonstrere meningsfulde skridt til at forhindre, at dens egne produkter og praksisser fremmer disse skader," skriver senatorerne i brevet til Mark Zuckerberg.

I dag kl. 06:35

Hackere har stjålet tusindvis af data fra Femern-entreprenør

En hackergruppe ved navn Barracuda påstår at stå bag det omfattende datatyveri fra Femern Link Contractors (FLC), hovedentreprenøren for Femern-byggeriet, der skete den 11. oktober.

Angiveligt skulle gruppen siden 17. september have haft adgang til og kopieret over 1,5 millioner filer ud af FLCs systemer. Barracuda har stjålet op til 2,44 terabyte data fra selskabet, skriver Barracuda på sin hjemmeside.

På hjemmesiden oplyser Barracuda, at gruppen leder efter en køber til de mange data, der har en pris på 500.000 dollar.

Gruppens påstande eller oplysningerne om datamængden er endnu ikke blevet bekræftet, men ifølge mediet FemernBusiness var det sikkerhedsvirksomheden BrandDefense, der første gang registrerede gruppens opslag om FLC-datatyveriet.

I en orientering udsendt til medarbejderne den 27. oktober har FLC oplyst, at en række personfølsomme oplysninger er blevet lækket. Det kan blandt andet være løn- og skatteoplysninger, bankoplysninger og helbredsoplysninger.

Selskabet har aktiveret sit beredskab og igangsat en efterforskning, står der i orienteringen ifølge FemernBusiness.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,