Oracle lover livstids-support til ERP-kunder

Oracle gør livet sværere for SAP og Microsoft, der begge fisker efter de ERP-kunder, som Oracle fik ind i folden via opkøb af Peoplesoft og dermed også J.D. Edwards. Oracle lover disse ERP-kunder, at er de tilfredse med, hvad de kører på nu, kan de køre på det til evighed.

San Francisco: Med ét hug sætter Oracle en stopper for mange af de spekulationer om fremtiden, som kunder i de opkøbte ERP-selskaber måtte have.

Charles Philips, President for Oracle, lover livslang support til alle kunder, der er kommet til via opkøb. Det drejer sig om først og fremmest om kunder, der bruger ERP fra Peoplesoft, J.D. Edwards og Retek.

Det for branchen usædvalige løfte blev offentliggjort på Oracle OpenWorld, der slog dørene op i mandags i San Franciscos Moscone-center.

Der var tale om en rekorddeltagelse. De 35.000 tilmeldte repræsenterer en vækst på 30 procent i forhold til det tilsvarende arrangement sidste år.

Konferencen dækker alle aktiviteter i Oracle ? databaser, middleware, ERP og andre applikationer. En medvirkende årsag til rekordinteressen er netop de mange nye tilkøbte virksomheder og det seneste bebudede opkøb af CRM-leverandøren Siebel for 21,7 mia. kroner.

Peoplesoft kom i hus i starten af året efter en 18 måneder lang udmarvende kamp, idet der var tale om en såkaldt fjendtlig overtagelse ? altså et opkøb, Peoplesoft-ledelsen ikke ønskede.

Ifølge Charles Philips viser en nylig, uafhængig undersøgelse, at Peoplesofts egne kunder er tilfredse med opkøbet. Deres tilfredshed med supporten er vokset, siden Oracle overtog selskabet.

Flere opkøb er kommet til. Alene i de sidste seks måneder har Oracle opkøbt ni selskaber, hvoraf flere har branchespecifik ERP-på hylderne.

Hæmmer konkurrenter

Oracles løfte om livslang support kan medvirke til at gøre livet sværere for konkurrenter som Microsoft og SAP, der begge fisker i oprørte vande og giver attraktive tilbud til kunder fra de opkøbte selskaber.

Det opsigtsvækkende garanti-udspil fra Oracles side er imidlertid skæmmet af en alvorlig mangel. Kunderne får intet at vide om, hvad de årlige fornyelser af garantien koster.

-Vi er endnu ikke klar med priserne for lifetime support, sagde Chuck Philips på en pressekonference mandag eftermiddag.

-Men jeg forventer ikke, at det nye tilbud vil resultere i dramatiske ændringer, sagde Philips, og henviste til at langt den overvejende del af kunderne altid har foretrukket udnytte mulighederne i en opgradering. Løftet er henvendt til de 10-15 procent af kunderne, som typisk foretrækker at forblive på en gammel platform.

Hvad lifetime-supporten dækker bortset fra fejlretning og sikkerhedsopdateringer, havde Oracle i mandags endnu ikke fremlagt detaljer for.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos