Netdoktor vil stoppe milliontab med frasalg

Netdoktor-gruppen har gennemført en større reorganisering, der skal stoppe milliontab i selskabet. Netdoktor Holding kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 5,5 millioner kroner, men hovedaktionæren forventer med den nye struktur og frasalg et plus i løbet af et par år.

Det seneste års betydelige underskud i Netdoktor-gruppen har medført en omorganisering af selskabet for at øge fokus på den danske del af forretningen. Samtidig er store andele af de udenlandske datterselskaber solgt fra.

- Vi er i løbet af de seneste 12 måneder gået væk fra at have en fælles strategi i alle lande. I stedet har hvert land fået lov til at fokusere på det, de er bedst til for at få en bedre indtjening på både kort og langt sigt, siger bestyrelsesformand og hovedaktionær i Netdoktor, Lars Thuesen.

Netdoktor-gruppen har samtidig indledt afviklingen af selskabet Netdoktor A/S. Aktiviteterne i selskabet samles nu i stedet i selskabet Netdoktor Holding.

Under holdings-selskabet har Netdoktor-gruppen etableret selskabet Netdoktor Media, der med administrerende direktør Rikke Esbjerg i spidsen skal fokusere på det danske marked. Det nye selskab driver blandt andet netdoktor.dk.

Netdoktor Media forventes ifølge Lars Thuesen at give "et beskedent overskud" allerede i dette regnskabsår.

Ud over Netdoktor Media skal Netdoktors holdingselskab ifølge Lars Thuesen hente penge via datterselskaberne i England og Tyskland og via franchise-aftaler.

Cirka 80 procent af selskaberne i England og Tyskland er solgt til den lokale ledelse. Det har ifølge Lars Thuesen givet et overskud på ni millioner kroner i Netdoktor A/S i seneste regnskab efter et underskud af samme størrelse i forrige regnskab.

Netdoktors holdingselskab kom ud af seneste regnskab med et underskud på 5,5 millioner kroner. Også i år forventes der underskud som følge af ændringerne, men herefter skulle selskabet ifølge Lars Thuesen give overskud.

Udover Danmark, England og Tyskland findes Netdoktor i Østrig, Sverige og Spanien. I de tre sidstnævnte lande er aktiviteterne baseret på ren franchise uden ejerskab via det danske holdingselskab.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S