Nokia aktivt ind i udviklingen af Eclipse

Finske Nokia giver nu sin fulde opbakning til open source-værktøjet Eclipse. Selskabet vil donere udviklerressourcer og egen kildekode til projektet og vil stå i spidsen for udviklingen af Eclipse-værktøjer til mobile Java-enheder.

Den finske mobilgigant Nokia øger nu sin deltagelse i open source-projektet bag udviklingsværktøjet Eclipse. Det skriver CNET.

Selskabet træder ind i bestyrelsen for Eclipse-projektet og bliver en strategisk udviklingspartner, som kommer til at stå i spidsen for udviklingen af Eclipse til mobile enheder.

Samtidig vil Nokia donere en del af sin egenudviklede kildekode til projektet.

Eclipse er på vej til at blive standardplatformen for udviklingsværktøjer til programmeringssproget Java.

Java er et centralt programmeringssprog for mobile enheder, da Javas programkode i princippet er uafhængig af platformen.

Nokia vil afsætte en del af sin udviklerstyrke til at bidrage til Eclipse og den fortsatte udvikling af de Java-baserede standarder, der er vigtige for Java til enheder som de avancerede mobiltelefoner, Nokia producerer.

Eclipse blev oprindeligt grundlagt af IBM, som i 2004 dog frigav værktøjet som open source for at få flere kommercielle interesser til at støtte udviklingen.

Siden har blandt andre Borland, som er blandt de helt store spillere inden for professionelle udviklingsværktøjer, valgt Eclipse som grundlag for deres fremtidige værktøjer til Java-udvikling.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S