Ansat hang på mobilregning efter konkurs

En sælger kom til at hænge på en mobilregning på 14.000 kroner, da arbejdsgiveren gik konkurs. En fejl hos TDC betød, at sælgeren ikke fik oplyst, at arbejdsgiveren ikke betalte regningerne.

Sælger Leif Sørensen kom til at hænge på en mobilregning på 14.215 kroner, da arbejdsgiveren Medicotech gik konkurs.

Det får nu Leif Sørensen til i Månedsmagasinet Sælgeren at råde andre ansatte til at lade arbejdsgiveren overtage abonnementet på arbejdstelefonen eller på anden måde sikre, at arbejdsgiveren rent faktisk betaler regningerne.

Da Leif Sørensen i 2001 blev ansat i Medicotech aftalte han med arbejdsgiveren, at han skule benytte sin egen mobiltelefon, men at regningerne skulle sendes til arbejdsgiveren.

Det fortryder han bittert i dag. En fejl i TDC's faktureringssystem betød, at ubetalte mobilregninger - uden Leif Sørensens vidende - hobede sig op i Medicotech, der var kommet i økonomiske vanskeligheder.

Da Medicotech gik konkurs, dumpede regningerne i stedet ind af brevsprækken hos en forundret Leif Sørensen.

- Jeg anede ikke, at firmaets økonomi skrantede, siger Leif Sørensen til Månedsmagasinet Sælgeren.

TDC oplyser, at ubetalte regninger normalt prompte følges op med rykkere, og at telefonen lukkes inden for en måned, hvis betalingen fortsat udebliver.

Leif Sørensen forstår derfor ikke, at TDC hverken lukkede telefonen eller sendte rykkere til ham, da arbejdsgiveren ikke længere betalte regningerne.

TDC forklarer de manglende rykkere med en fejl ved overgangen til et nyt faktureringssystem i 2002. Trods fejlen fastholder TDC kravet mod Leif Sørensen.

Lederen af TDC's juridiske afdeling, advokat Christian Voetmann, siger til Månedsmagasinet Sælgeren, at udsendelsen af rykkerbreve først og fremmest er en service i forhold til kunderne.

- Så selv om vi har begået en fejl, og først har rykket Leif Sørensen senere end normalt, er kunden ifølge abonnementsvilkårene stadig juridisk forpligtet til at betale, siger Christian Voetmann.

Han erkender dog, at der i den konkrete sag er ydet for dårlig kundeservice og oplyser endvidere, at TDC's indkøringsproblemer med regningssystemet er løst.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job