Intel investerer 430 mio. i digitalt tv

Chipgiganten Intel overtager britiske Zarlinks afdeling for chip og elektronikkomponenter til modtagelse af blandt andet digitalt tv for godt 430 millioner kroner.

Verdens største chipproducent, amerikanske Intel, betaler godt 430 millioner kroner til britiske Zarlink, en producent af chip og elektronikkomponenter til digitalt tv-udstyr, for dets afdeling for tv-modtagere.

Købet kommer i forlængelse af Intels strategi om at blive i stand til at sælge pakkeløsninger med komponenter og software til forbrugerelektronik.

I dette tilfælde til producenterne af udstyr til digitalt tv, så som settop-bokse, tv-apparater og -optagere.

Handlen omfatter Zarlinks afdeling for komponenter til tv-modtagere, mens selskabet nu i stedet vil fokusere på dets øvrige forretningsområder.

Intel overtager selskabets afdeling for komponenter til afkodning, udpakning og modtagelse af lyd og video.

Ifølge Intel passer købet sammen med chipgigantens opkøb tidligere på året af Oplus Technologies, som udvikler teknologier til behandling af video.

Handlen forventes gennemført i november, hvorefter Intel vil overtage aktiverne i tv-afdelingen af det britiske selskab.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job