TDC Forlag solgt for 4,85 milliarder

European Directories har købt TDC Forlag for 4,85 milliarder kroner af TDC, der er godt tilfreds med prisen.

Teleselskabet TDC har fredag solgt sit forlagsselskab TDC Forlag for en samlet salgspris på 4,85 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Køberen er European Directories, som er et konsortium under ledelse af Macquarie Capital Alliance Group.

European Directories driver i forvejen succesrige forlagsvirksomheder i blandt andet Finland, Østrig, Tjekkiet og Holland, oplyser TDC.

- Vi er meget tilfredse med aftalen, som markerer en succesfuld afslutning på den undersøgelse af de strategiske muligheder for TDC Forlag, som vi iværksatte i juni, udtaler TDC's koncernchef og administrerende direktør, Henning Dyremose.

- Vi har fået en god pris, og TDC Forlag har fået en god ny ejer, fastslår han.

European Directories er ifølge TDC en af de hurtigst voksende forlagsvirksomheder i Europa.

- Det er vores opfattelse, at selskabet yderligere vil kunne forbedre TDC Forlags førende markedspositioner i Danmark og Sverige til fordel for selskabets kunder og medarbejdere, udtaler Henning Dyremose.

TDC oplyser, at frasalget sker, fordi TDC vil holde fokus på vækstområderne mobiltelefoni og bredbånd. TDC Forlag ligger dermed uden for kerneforretningen.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job