Net-filmudlejer får flere svenskere i garnet

Den svenske net-filmudlejer Live Networks, der satser hårdt på at sætte sig på det nordiske marked for filmudlejning via bredbånd, har indgået aftale med svenske Bredbandsbolaget.

Den svenske distributør af film via internet og digitale tv-linjer Live Networks har fået en aftale i hus med Sveriges næststørste bredbåndsoperatør, Bredbandsbolaget.

Dermed får Live Networks mulighed for at nå ud til Bradbandsbolagets 325.000 internet- og digital tv-abonnementer først og fremmest i Sverige. Selskabet har dog også norske kunder.

Live Networks er nu oppe på at have en rigtig god dækning af husstandene i Norge og Sverige, vurderer Björn Schröder, administrerende direktør fra Live Networks.

Live Networks har i forvejen tegnet distributionsaftaler med Sveriges største bredbåndsoperatør, Telia, Norges største, Telenor, samt Nextgentel ligeledes i Norge.

Danske aftaler på vej

Endnu mangler der at blive indgået aftaler med de danske operatører.

- Vi har talt med operatører i Danmark og håber på at få aftaler på plads med en eller to inden udgangen af året, siger Björn Schröder.

Sideløbende arbejder selskabet på at få aftaler i hus med de store amerikanske filmstudier, der sidder på rettighederne til filmene.

Dem skulle der også komme et par stykker i hus af, inden året er omme, forventer direktøren.

Live Networks har indtil videre aftaler med tre indholdsleverandører, der dog alle står for at levere produktioner uafhængigt af de store produktionsselskaber.

Med de forventede aftaler med de store amerikanske rettighedshavere vil net-filmudlejeren få et udbud, der ligger tættere på biografernes udbud.

Fremtiden er settop bokse

Teknologisk benytter Live Networks sig foreløbig af streaming, hvor filmene afspilles fra en server og transmitteres så at sige direkte til brugerens pc.

Björn Schröder håber på også at få muligheden for at tilbyde at hente filmen og afspille den lokalt. Der mangler dog stadig nogen afklaring med sikkerheden – og ikke mindst rettighedshavernes accept af at bruge download.

Fremtiden er dog settop bokse, vurderer Björn Schröder, så brugeren får filmen bragt direkte til fjernsynet og ikke til computeren.

Live Networks er blevet forsinket i en børsintroduktion i København på grund af en nærmere undersøgelse af selskabet iværksat af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Direktøren forventer en snarlig afklaring, så selskabet kan få noteringen på Københavns Fondsbørs.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS