Net-filmudlejer får flere svenskere i garnet

Den svenske net-filmudlejer Live Networks, der satser hårdt på at sætte sig på det nordiske marked for filmudlejning via bredbånd, har indgået aftale med svenske Bredbandsbolaget.

Den svenske distributør af film via internet og digitale tv-linjer Live Networks har fået en aftale i hus med Sveriges næststørste bredbåndsoperatør, Bredbandsbolaget.

Dermed får Live Networks mulighed for at nå ud til Bradbandsbolagets 325.000 internet- og digital tv-abonnementer først og fremmest i Sverige. Selskabet har dog også norske kunder.

Live Networks er nu oppe på at have en rigtig god dækning af husstandene i Norge og Sverige, vurderer Björn Schröder, administrerende direktør fra Live Networks.

Live Networks har i forvejen tegnet distributionsaftaler med Sveriges største bredbåndsoperatør, Telia, Norges største, Telenor, samt Nextgentel ligeledes i Norge.

Danske aftaler på vej

Endnu mangler der at blive indgået aftaler med de danske operatører.

- Vi har talt med operatører i Danmark og håber på at få aftaler på plads med en eller to inden udgangen af året, siger Björn Schröder.

Sideløbende arbejder selskabet på at få aftaler i hus med de store amerikanske filmstudier, der sidder på rettighederne til filmene.

Dem skulle der også komme et par stykker i hus af, inden året er omme, forventer direktøren.

Live Networks har indtil videre aftaler med tre indholdsleverandører, der dog alle står for at levere produktioner uafhængigt af de store produktionsselskaber.

Med de forventede aftaler med de store amerikanske rettighedshavere vil net-filmudlejeren få et udbud, der ligger tættere på biografernes udbud.

Fremtiden er settop bokse

Teknologisk benytter Live Networks sig foreløbig af streaming, hvor filmene afspilles fra en server og transmitteres så at sige direkte til brugerens pc.

Björn Schröder håber på også at få muligheden for at tilbyde at hente filmen og afspille den lokalt. Der mangler dog stadig nogen afklaring med sikkerheden – og ikke mindst rettighedshavernes accept af at bruge download.

Fremtiden er dog settop bokse, vurderer Björn Schröder, så brugeren får filmen bragt direkte til fjernsynet og ikke til computeren.

Live Networks er blevet forsinket i en børsintroduktion i København på grund af en nærmere undersøgelse af selskabet iværksat af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Direktøren forventer en snarlig afklaring, så selskabet kan få noteringen på Københavns Fondsbørs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere