200.000 danskere i farezonen for mobilvirus

TDC oplyser, at op mod 200.000 danske mobilbrugere med avancerede mobiltelefoner er i risikogruppen for at modtage den mobilvirus, der tidligere på ugen ramte en af selskabets kunder.

Op mod 200.000 af de danske mobilbrugere kan være i risiko for at blive ramt af mobilvirussen Commwarrior, der forsøger at distribuere sig selv via MMS'er om natten og via Bluetooth om dagen.

Heraf er omkring 80.000 kunder hos TDC.

Det oplyser sikkerhedschef i TDC Mobil, Jørgen Bo Madsen, til Computerworld.

Der er tale om mobilkunder med avancerede mobiltelefoner med styresystemet Symbian.

Indtil videre har TDC Mobil dog kun konstateret et fåtal af tilfælde af virussen i Danmark.

- Vi anbefaler, at kunderne udviser forsigtighed og ikke accepterer eller downloader materiale, de ikke ved, hvor kommer fra, eller som de ikke kender indeholdet af, siger sikkerhedschef Jørgen Bo Madsen.

Samtidig anbefaler sikkerhedschefen, at mobilkunderne installerer antivirus-software på deres telefoner.

- Vi installerer selv scanningsværktøjer i vores net, men det er ikke nok i mobilverdenen på grund af eksempelvis Bluetooth. Kunderne skal selv være opmærksomme på at beskytte deres telefoner, siger Jørgen Bo Madsen.

Han understreger, at TDC's advarsler mod mobilvirussen også gælder mobilkunder hos andre selskaber end TDC.

Konsekvensen ved at have virussen på sin mobiltelefon kan ifølge TDC være, at alle data på telefonen går tabt.

Virussen kan endvidere afsende sig selv i MMS'er til alle i telefonens telefonbog, og den starter forfra, når den er færdig. Det kan betyde store ekstraregninger for kunderne.

TDC's råd om mobilvirus
http://erhverv.tdc.dk/artikel.php?dogtag=tdc_e_nyhed_netlounge_arkiv&id=67446

Det fremgik af den første udgave af artiklen, at 200.000 mobilkunder hos TDC var i farezonen. Tallet gælder ikke blot TDC, men alle danske mobilbrugere i farezonen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland