It afløser tv-udstyr i NFL-dækning

Når tv-værterne skal analysere kampene og holdene i den professionelle liga for amerikansk fodbold, NFL, vil det fremover ske ved hjælp af en pc frem for ved hjælp af et båndarkiv.

Fremover vil Green Bay Packers' forsvarsspil blive pillet fra hinanden foran en pc frem for i redigeringsrummet foran en båndmaskine og en stak bånd med optagelserne fra Monday Night Football.

NFL Film, som producerer optagelser af alle kampe i den professionelle liga for amerikansk fodbold, NFL, har købt et nyt it-system af IBM.

Systemet, som er udviklet specielt til NFL Film, skal afløse de traditionelle tv-arbejdsprocesser og erstatte dem med it.

Ved at digitalisere alt indhold og lægge det på storage-systemer kan studieværter og journalister søge i og udvælge bestemte klip fra en pc.

Det skal gøre det hurtigere og lettere at producere udsendelser som NFL Films "Playbook" og sportskanalen ESPN's "EA Sports NFL Matchup".

Systemet, kaldet Digital Foundation, skal holde styr på de omkring 100 forskellige typer af indhold, som NFL indsamler i form af tv-optagelser, statistikker, fotos og lydoptagelser.

Det skal også bane vejen for, at NFL kan distribuere det efterspurgte indhold til de sportshungrende fans på nye måder.

- Systemet gør NFL i stand til fortsat at være konkurrencedygtige, fordi producere og studieværter får hurtig adgang til alle kampelementer, og fordi det vil hjælpe os med at kunne høste frugterne af de nye forretningsmuligheder, der ligger i digitalt indhold, udtaler koncernchef Steve Sabol fra NFL Film ifølge en pressemeddelelse.

Digital Foundation bygger på en række standard xSeries-servere fra IBM med Linux koblet sammen IBM TotalStorage SAN-storage. Softwaren er også IBM-standardsystemerne DB2 og Tivoli.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere