Storage-kæmper går sammen om open source

En række store storage-leverandører har lagt grundstenen for en open source-platform for storage-software. Forbilledet er IBM's Eclipse-projekt.

Ni store firmaer inden for storage går nu sammen om at udvikle en fælles open source platform for software til administration af storage-systemer.

Bag projektet kaldet Aperi, står Brocade, Cisco, Computer Associates, Eugenio, Fujitsu, IBM, McData, Network Appliance og Sun.

Hidtil har storage-leverandørerne kun samarbejdet om at udvikle åbne standarder.

Aperi-projektet er det første større initiativ til at samarbejde om udviklingen af en platform for open source storage-værktøjer.

Forbilledet for projektet er Eclipse, som er en open source platform for værktøjer til softwareudvikling.

Aperi kommer til at bygge på de eksisterende åbne standarder, som storage-leverandørerne blandt andet har udviklet gennem brancheorganisationen SNIA.

- En af de sidste bastioner for lukket software er ved at falde, siger Jim Stallings, chef med ansvar for immaterielle rettigheder og standarder hos IBM.

Arbejdet med Aperi-projektet vil ske i samarbejde med SNIA, som i forvejen har stort set alle storage-leverandører som medlemmer.

Blandt de SNIA-medlemmer og store storage-leverandører som endnu ikke har sluttet sig til projektet, er de mest iøjnefaldende ved deres fravær Hewlett-Packard og EMC.

Ifølge IBM bliver døren holdt åben for de leverandører, som indtil videre har valgt at stå uden for projektet.

Den første version af Aperi vil formentligt være klar til at blive lanceret i løbet af 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere