Udviklingsværktøj til Playstation 3-chip frigivet

IBM og Sony har frigivet et sæt udviklingsværktøjer til Cell-processoren. Samtidig har IBM frigivet opdateringer, der gør det muligt at køre Linux på Cell-processorer.

IBM har frigivet et sæt udviklingsværktøjer til udvikling af software til selskabets Cell-processor, som blandt andet kommer til at sidde Sonys næste spilkonsol Playstation 3.

Værktøjerne er frigivet sammen med netop Sony. Cell-processoren er et resultat af samarbejde mellem IBM, Sony og Toshiba.

Cell-processorens specielle arkitektur med ni kerner og otte enheder til "talknusning" kræver særlige udviklingsværktøjer.

Tidligere er programmer som spil nemlig blevet udviklet til enkeltkerne-processorer.

Sammen med de nye værktøjer har IBM også frigivet opdateringer, som gør det muligt at køre open source-styresystemet Linux på Cell-processoren.

Om det betyder, at det vil være muligt at køre Linux på Playstation 3 er imidlertid uvist, men det vil give mulighed for at køre Linux på eksempelvis blade-servere med Cell-processorer.

http://www-128.ibm.com/developerworks/power/cell/

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job