Små betalingsfirmaer finder billigere løsning

De små betalingsfirmaer dropper udvikling af fælles betalingsløsning til e-handel. Århus-firmaet Pil.dk står klar med godt tilbud, der vil rydde ud i branchen.

En række små udbydere af betalingsløsninger, de såkaldte betalingsgateways, opgiver at finde fælles fodslag og udvikle en fælles betalingsløsning.

Århus-firmaet Pil.dk er kommet ind fra højre med en løsning, der er langt bedre, vurderer initiativtageren til at samle betalingsudbyderne, Steen Kramer fra Amaster.dk

- Det er blevet til lidt af en solstrålehistorie, siger Steen Kramer.

Pil.dk har introduceret en betalingsløsning i januar måned og sætter tryk på for at få kunder i butikken, mens der er pres på de små betalingsfirmaer, med et godt tilbud.

De små betalingsfirmer skal således betale 1.000 kroner om måneden for at bruge Pil.dk's løsning. Prisen er uafhængig af, hvor mange kunder den enkelte har kørende på Pil.dk's betalingsløsning.

Til gengæld slipper de for at vedligeholde og drive en løsning selv og at betale en revisor for et årligt eftersyn, som kravet har været hidtil.

Steen Kramer vurderer, at han selv vil spare mellem 30.000 og 40.000 kroner om året på at tilbyde betalingsløsninger.

På grund af skrappere krav fra Visa og Mastercard om certificering stod de små udbydere hver især til en fast ekstraudgift på 150.000 kroner om året, hvis de ville have certificeringen.

Udover de store spillere DIBS, ScanNet og DanDomain, er der i dag et stort antal små udbydere af egne betalingsløsninger, der i stort antal er baseret på open source betalingssystemet CashCow.

Om ganske kort tid vil der formentlig være ryddet kraftigt ud i antallet, da kravet fra Visa og Mastercard om certificering træder i kraft den 1. januar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura