Små betalingsfirmaer finder billigere løsning

De små betalingsfirmaer dropper udvikling af fælles betalingsløsning til e-handel. Århus-firmaet Pil.dk står klar med godt tilbud, der vil rydde ud i branchen.

En række små udbydere af betalingsløsninger, de såkaldte betalingsgateways, opgiver at finde fælles fodslag og udvikle en fælles betalingsløsning.

Århus-firmaet Pil.dk er kommet ind fra højre med en løsning, der er langt bedre, vurderer initiativtageren til at samle betalingsudbyderne, Steen Kramer fra Amaster.dk

- Det er blevet til lidt af en solstrålehistorie, siger Steen Kramer.

Pil.dk har introduceret en betalingsløsning i januar måned og sætter tryk på for at få kunder i butikken, mens der er pres på de små betalingsfirmaer, med et godt tilbud.

De små betalingsfirmer skal således betale 1.000 kroner om måneden for at bruge Pil.dk's løsning. Prisen er uafhængig af, hvor mange kunder den enkelte har kørende på Pil.dk's betalingsløsning.

Til gengæld slipper de for at vedligeholde og drive en løsning selv og at betale en revisor for et årligt eftersyn, som kravet har været hidtil.

Steen Kramer vurderer, at han selv vil spare mellem 30.000 og 40.000 kroner om året på at tilbyde betalingsløsninger.

På grund af skrappere krav fra Visa og Mastercard om certificering stod de små udbydere hver især til en fast ekstraudgift på 150.000 kroner om året, hvis de ville have certificeringen.

Udover de store spillere DIBS, ScanNet og DanDomain, er der i dag et stort antal små udbydere af egne betalingsløsninger, der i stort antal er baseret på open source betalingssystemet CashCow.

Om ganske kort tid vil der formentlig være ryddet kraftigt ud i antallet, da kravet fra Visa og Mastercard om certificering træder i kraft den 1. januar.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supportere til Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job