FIFA dømmer chip-fodbold ude

Der bliver ingen målfotos ved hjælp af fodbolde med indbyggede chips til at afgøre kampene ved næste års fodbold-VM. Teknologien er ikke parat, mener FIFA.

Det bliver fortsat udelukkende dommernes øjemål, der afgører, om en bold er i mål eller ej, når det internationale fodboldforbund FIFA næste sommer afvikler VM-slutrunden i fodbold i Tyskland.

Flere firmaer arbejder ellers på at udvikle "intelligente" fodbolde, som med elektronik kan afgøre, om en bold har passeret målstregen.

Blandt andet den tyske sportsgigant Adidas, som sammen med ligeledes tyske Cairos har udviklet en fodbold med en indbygget radiochip.

FIFA mener dog endnu ikke, at teknikken er moden til at passe ind i afviklingen af et fodbold-VM.

Derfor har forbundet besluttet, at chip-bolden ikke vil blive brugt i næste års slutrunde. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Adidas' bold indholder en chip, som ved hjælp af en række nøje placerede radiosendere og -modtagere på stadion kan bruges til at bestemme boldens position på banen.

Ved hjælp af computere kan systemet på den måde udregne, om bolden er ude.

Systemet kan ifølge udviklerne suppleres ved at udstyre spillerne med tilsvarende chips, så deres position i forhold til bolden kan bestemmes.

På den måde kan der indsamles vigtige statistiske oplysninger til brug for både dommere, trænere og tilskuere.

Systemet har været afprøvet ved ungdoms-VM i Peru i september, men har altså endnu ikke formået at overbevise FIFA.

- Vi fortsætter med at udvikle sporingssystemet, og når vi er sikre på, at det er 100 procent skudsikkert, 100 procent perfekt, så vil det være tid til at tage det i brug, siger Thomas van Schaik, talsmand for Adidas, til Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect