FIFA dømmer chip-fodbold ude

Der bliver ingen målfotos ved hjælp af fodbolde med indbyggede chips til at afgøre kampene ved næste års fodbold-VM. Teknologien er ikke parat, mener FIFA.

Det bliver fortsat udelukkende dommernes øjemål, der afgører, om en bold er i mål eller ej, når det internationale fodboldforbund FIFA næste sommer afvikler VM-slutrunden i fodbold i Tyskland.

Flere firmaer arbejder ellers på at udvikle "intelligente" fodbolde, som med elektronik kan afgøre, om en bold har passeret målstregen.

Blandt andet den tyske sportsgigant Adidas, som sammen med ligeledes tyske Cairos har udviklet en fodbold med en indbygget radiochip.

FIFA mener dog endnu ikke, at teknikken er moden til at passe ind i afviklingen af et fodbold-VM.

Derfor har forbundet besluttet, at chip-bolden ikke vil blive brugt i næste års slutrunde. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Adidas' bold indholder en chip, som ved hjælp af en række nøje placerede radiosendere og -modtagere på stadion kan bruges til at bestemme boldens position på banen.

Ved hjælp af computere kan systemet på den måde udregne, om bolden er ude.

Systemet kan ifølge udviklerne suppleres ved at udstyre spillerne med tilsvarende chips, så deres position i forhold til bolden kan bestemmes.

På den måde kan der indsamles vigtige statistiske oplysninger til brug for både dommere, trænere og tilskuere.

Systemet har været afprøvet ved ungdoms-VM i Peru i september, men har altså endnu ikke formået at overbevise FIFA.

- Vi fortsætter med at udvikle sporingssystemet, og når vi er sikre på, at det er 100 procent skudsikkert, 100 procent perfekt, så vil det være tid til at tage det i brug, siger Thomas van Schaik, talsmand for Adidas, til Reuters.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis