FIFA dømmer chip-fodbold ude

Der bliver ingen målfotos ved hjælp af fodbolde med indbyggede chips til at afgøre kampene ved næste års fodbold-VM. Teknologien er ikke parat, mener FIFA.

Det bliver fortsat udelukkende dommernes øjemål, der afgører, om en bold er i mål eller ej, når det internationale fodboldforbund FIFA næste sommer afvikler VM-slutrunden i fodbold i Tyskland.

Flere firmaer arbejder ellers på at udvikle "intelligente" fodbolde, som med elektronik kan afgøre, om en bold har passeret målstregen.

Blandt andet den tyske sportsgigant Adidas, som sammen med ligeledes tyske Cairos har udviklet en fodbold med en indbygget radiochip.

FIFA mener dog endnu ikke, at teknikken er moden til at passe ind i afviklingen af et fodbold-VM.

Derfor har forbundet besluttet, at chip-bolden ikke vil blive brugt i næste års slutrunde. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Adidas' bold indholder en chip, som ved hjælp af en række nøje placerede radiosendere og -modtagere på stadion kan bruges til at bestemme boldens position på banen.

Ved hjælp af computere kan systemet på den måde udregne, om bolden er ude.

Systemet kan ifølge udviklerne suppleres ved at udstyre spillerne med tilsvarende chips, så deres position i forhold til bolden kan bestemmes.

På den måde kan der indsamles vigtige statistiske oplysninger til brug for både dommere, trænere og tilskuere.

Systemet har været afprøvet ved ungdoms-VM i Peru i september, men har altså endnu ikke formået at overbevise FIFA.

- Vi fortsætter med at udvikle sporingssystemet, og når vi er sikre på, at det er 100 procent skudsikkert, 100 procent perfekt, så vil det være tid til at tage det i brug, siger Thomas van Schaik, talsmand for Adidas, til Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    BEC

    Implementation Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S