TDC bød mod ny ejer på svensk bredbånd

TDC var med i budrunden på svenske Comhem, men tabte til sin egen nye ejer. Comhem har tolvdoblet omsætningen på tre år.

Det svenske kabel-tv- og bredbåndsselskab Comhem er blevet købt for 8,3 milliarder kroner af to amerikanske kapitalfonde, hvoraf den ene for nylig var med til at opsnappe TDC.

Equity Partners, som er med i konsortiet bag buddet på TDC, indgår som den ene partner, mens den anden er Carlyle Group.

Ifølge flere svenske medier var TDC selv med i opløbet om at købe Comhem i kapløb mod både Tele2 og Telenor, men blev altså overbudt af sin egen nye medejer. Finansavisen Affärsvärlden skrev allerede i sidste uge, at TDC var blandt budgiverne på Comhem.

Comhem leverer såvel kabel-tv som bredbånd og telefoni og har 1,4 millioner svenske husstande i kundekartoteket.

Selskabet har haft voldsomt vokseværk i de seneste år og har tolvdoblet omsætningen fra 46 millioner kroner til et forventet resultat på en halv milliard kroner i indeværende år.

TDC’s interesse i selskabet har været kendt flere år tilbage. I 2002 udpegede den svenske avis Finansvision TDC som den mest oplagte aftager til Comhem. Det blev som bekendt ikke en realitet, men de to selskaber kommer altså alligevel i samme familie med de fælles ejere i Providence Equity Parter.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub