Sex.eu mest efterspurgt ved premiere

Sex er stadig populært og sex.eu var da også det mest ombejlede domæne, da registreringerne under det nye .eu-topdomæne åbnede første budrunde onsdag.

Domænet sex.eu var måske ikke overraskende det domænenavn, som flest bød på, da registreringen af de nye .eu-domæner åbnede onsdag.

Flertallet af registreringer kom dog fra firmaer, der ønskede at sikre sig deres registrerede varemærker under det nye topdomæne.

I alt modtog topdomænets administration, EURid, mere end 100.000 ansøgninger, heraf alene 45.000 i løbet af de første 20 minutter.

Ansøgninger indsamlet

Det skyldes, at en lang række af de firmaer, der er blevet godkendt som registranter af de nye domæner, allerede har indsamlet ansøgninger fra kunder i de forskellige EU-lande.

De har blot ventet på, at den officielle registrering åbnede.

I første omgang er registreringen åben for registrerede varemærker og offentlige myndigheder.

70.000 af ansøgningerne omhandlede således nationale varemærker, mens EU-varemærker udgjorde over 21.000.

Ud over sex.eu var de mest populære domæner hotel.eu, travel.eu, jobs.eu, hotels.eu, casino.eu, poker.eu, golf.eu, business.eu og music.eu.

Næste runde af registreringen begynder 7. februar for primært firmanavne og først 7. april åbner registreringen for alle.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job