Sex.eu mest efterspurgt ved premiere

Sex er stadig populært og sex.eu var da også det mest ombejlede domæne, da registreringerne under det nye .eu-topdomæne åbnede første budrunde onsdag.

Domænet sex.eu var måske ikke overraskende det domænenavn, som flest bød på, da registreringen af de nye .eu-domæner åbnede onsdag.

Flertallet af registreringer kom dog fra firmaer, der ønskede at sikre sig deres registrerede varemærker under det nye topdomæne.

I alt modtog topdomænets administration, EURid, mere end 100.000 ansøgninger, heraf alene 45.000 i løbet af de første 20 minutter.

Ansøgninger indsamlet

Det skyldes, at en lang række af de firmaer, der er blevet godkendt som registranter af de nye domæner, allerede har indsamlet ansøgninger fra kunder i de forskellige EU-lande.

De har blot ventet på, at den officielle registrering åbnede.

I første omgang er registreringen åben for registrerede varemærker og offentlige myndigheder.

70.000 af ansøgningerne omhandlede således nationale varemærker, mens EU-varemærker udgjorde over 21.000.

Ud over sex.eu var de mest populære domæner hotel.eu, travel.eu, jobs.eu, hotels.eu, casino.eu, poker.eu, golf.eu, business.eu og music.eu.

Næste runde af registreringen begynder 7. februar for primært firmanavne og først 7. april åbner registreringen for alle.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S