Mobil WiMax-standard får grønt lys

Den mobile version af bredbåndsteknologien WiMax er kommet et skridt nærmere efter den endelige godkendelse af standarden.

Standarden, der skal gøre den trådløse bredbåndsteknologi WiMax mobil, har nu fået sin endelig godkendelse fra standardiseringsorganisationen Institute of Electrical and Electronics Engineers eller blot IEEE.

Dermed kan næste fase af teknologiens udvikling begynde.

Den mobile WiMax-standard IEEE 802.16e hører ind under den generelle WiMax-standard 802.16-2004.

Bedst kendt er 802.16d, som dækker WiMax-forbindelser mellem faste punkter, altså eksempelvis mellem en basestation og en fast antenne på en bygning.

802.16e dækker forbindelser til modtagere i bevægelse.

De to er ikke direkte kompatible, men det ventes, at der vil komme produkter på markedet, som understøtter begge standarder.

Næste fase af udviklingen af WiMax er typegodkendelse af produkter, der lever op til standarden gennem WiMax Forum. Endnu er der ingen godkendte produkter til hverken den faste eller den mobile WiMax-standard.

- Ratificering af standarden er én ting, noget andet er at have produkter, der er testet og godkendt af WiMax Forum, siger chefanalytiker Ian Keene fra Gartner.

Godkendelsen vil være vigtig for at sikre, at udstyr fra forskellige leverandører er indbyrdes kompatibelt.

Ian Keene forventer, at de første godkendte mobile WiMax-produkter vil komme på markedet i slutningen af 2006.

Mobil WiMax vil komme til at konkurrere med en række andre mobile bredbåndsteknologier som eksempelvis HSDPA og WiBro.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere