Memory Card-anklageskrift fylder 10 sider

Anklageskriftet mod Memory Card Technology-stifter John Trolle Rasmussen og selskabets økonomidirektør Henrik Sørensen fylder 10 sider og spænder fra at snyde bankerne til svindel med båd-, aktie- og hussalg.

Anklagerne står i kø i det 10 sider lange anklageskrift som Statsadvokaten for særlig Økonomisk Kriminalitet, SØK, har offentliggjort i sagen mod to tidligere topchefer i RAM-producenten Memory Card Technology (MCT).

De to MCT-topchefer, der er anklaget for en vifte af økonomiske forbrydelser, er Henrik Sørensen og John Rasmussen, der har smidt mellemnavnet Trolle.

John Rasmussen var stifter og administrerende direktør for MCT, mens Henrik Sørensen var økonomidirektør.

Var Europas største

Memory Card Technology (MCT), der på et tidspunkt i 90'erne var Europas største RAM-producent, kuldsejlede i begyndelsen af 2001 med et underskud på 624 millioner kroner.

Ud over det massive tab på driften viste det sig, at også egenkapitalen var i minus med 511 millioner kroner.

Fra juni 1997 og frem til MCT gik i betalingsstandsning i januar 2001 handler statsadvokatens anklager om, at MCT uretmæssigt fik sine banker til at hæve firmaets kreditloft til i alt 820 millioner kroner, som blev grundigt udnyttet.

Metoden var at "foretage uberettigede opskrivninger af varelageret og omsætningen samt ved at angive fiktive tilgodehavender."

En gratis båd

John Rasmussen er også anklaget for skyldnersvig af særlig grov beskaffenhed på grund af den måde hans båd skiftede ejer på.

Båden til en værdi af "ikke under 4,7 millioner kroner" skulle indgå i boet, efter at John Rasmussen blev erklæret personligt konkurs i august 2001.

Båden blev unddraget boet ved, at John Rasmussen konstruerede en aftale, der blev tilbagedateret til september 2000. Ifølge aftalen overdrog Rasmussen
vederlagsfrit båden til den unavngivne N.N., der også er tiltalt i sagen.

I øvrigt fik Rasmussen aldrig betalt moms af båden, der blev hentet i udlandet, så anklageskriftet indeholder også en anklage om momssvig for 1,2 millioner.

Solgte aktier og hus

Rasmussen overdrog også 13.000 Danionics-aktier til N.N., som rettelig skulle være endt i konkursboet J.T. Holding, der var MCT's moderselskab. John Rasmussen og N.N solgte aktierne og scorede salgsprisen på 2,8 millioner kroner.

De to er anklaget for en gang skyldnersvig mere ved at sælge en ejendom i Århus for godt 207.000 kroner. Penge, der ligeledes skulle være gået til fordringshaverne i boet.

Endelig har den tidligere RAM-konge i flere omgange overført godt syv millioner kroner til konti tilhørende en unavngiven XX. Også disse penge burde kreditorerne i boet have haft.

Statsadvokat Henning Thiesen holder i anklageskriftet en dør åben for at frakende Rasmussen og Sørensen retten til at være stifter af eller direktør eller medlem i bestyrelsen i et selskab med begrænset ansvar, en forening, som kræver særlig godkendelse, eller i en fond.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S