Salesforce.com ramt af hidtil største nedbrud

Salesforce.com blev onsdag ramt af et seks timer langt nedbrud, som påvirkede en stor del af selskabets 350.000 kunder.

Salesforce.com, der leverer webbaserede kundestyringssystemer, CRM, blev onsdag ramt af det hidtil største nedbrud, hvor flere selskabets af 350.000 kunder i seks timer ikke kunne komme i kontakt med systemet.

Selskabet har endnu ikke fuldt overblik over, hvor mange kunder der blev ramt.

Intet overblik

- Vi ved det ikke. Vi har endnu ikke gennemgået logfilerne. I sådan en situation gælder det om at fokusere på at få løst problemet, siger strategichef Bruce Francis fra Salesforce.com.

Der er dog angiveligt tale om det hidtil største nedbrud for systemet, der hidtil har været forskånet for større problemer, selvom flere kunder klager over, at det til tider går meget langsomt.

Ifølge analytiker Mark Murphy fra analysefirmaet Albany ramte nedbruddet størstedelen af Salesforce.coms kunder og gav også selskabet selv problemer med at få adgang til systemet på grund af et softwareproblem på én af selskabets databaseklynger.

Meget utilfredse kunder

- Vi er bekendt med en række kunder, som er meget utilfredse med nedbruddet, skriver Mark Murhpy i en kommentar.

Mens et nedbrud for en tjeneste, der ligger på servere ude i byen betyder, at virksomhedens sælgere ikke kan råbe af den lokale it-afdeling, så er nedbruddet en undtagelse.

Analytiker Sheryl Kingstone fra Yankee Group håber således, at episoden ikke får virksomheder til at forkaste muligheden for at benytte on-demand-tjenester som Salesforce.com.

- Man kan ikke sige, at det her er en tendens, eller at det vil ske igen. Mange leverandører investerer endog meget store summer i at forhindre den slags situationer, siger Sheryl Kingstone.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job