Kapitalfonde overtager TDC

Med 88,2 procent af aktiekapitalen i hånde gennemfører Nordic Telephone Company købet af TDC. Nu går kampen om de sidste aktier for alvor i gang.

Vejen er ryddet og alt er klart. Sådan lyder beskeden fra Nordic Telephone Company, der fredag morgen klokken 06.01, da købstilbuddet udløb, havde fået tilsagn om at kunne købe 88,2 procent af aktierne i TDC.

NTC meddelte i sidste uge, at selskabet havde nedsat den krævede andel af aktiekapitalen fra 90 procent til 85 procent for at ville gennemføre købet.

Med 88,2 procent af aktierne gennemfører NTC derfor nu købet af TDC - i første omgang som kontrollerende aktionær.

90 procent er dog stadig den magiske grænse, der gør, at NTC kan tvangskøbe resten af aktierne og som ønsket afnotere TDC fra fondbørsen.

NTC vil ikke udelukke, at tallet faktisk kan være både højere og lavere end 88,2 procent. Det nøjagtige tal vil ligge fast efter en fintælling, der ventes afsluttet senest 25. januar.

Nordic Telephone Company - der ejes af de fem kapitalfonde bag købet - har tidligere luften ideen om at ændre TDC's vedtægter, så selskabet kan tvangskøbe resten af aktierne - heriblandt de aktier, som ATP ejer og har nægtet at sælge.

En anden mulighed er at opkøbe resten af aktierne til markedspris, der meget vel kan blive højere end den pris, som NTC har budt.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S