IBM forbinder firma-chat til beskedtjenester

Den kommende version af IBM's Lotus Sametime vil kunne forbinde til de populære internet-beskedtjenester AIM, ICQ, og Yahoo, men ikke til Microsofts MSN Messenger.

IBM vil gøre det muligt at forbinde selskabets Lotus-baserede beskedtjeneste med de kommercielle internettjenester AOL's AIM og ICQ, Yahoo Messenger, Google Talk og Apples iChat.

Beskedtjenesten i IBM's Lotus Sametime-platform har hidtil været beregnet udelukkende til internt brug i virksomheder.

Samtidig får Lotus Sametime en ny brugerflade, der kommer til at ligne den, brugerne eventuelt vil kende fra de kommercielle tjenester.

Forbindelsen til de øvrige beskedtjenester vil ske gennem en sikker gateway baseret på Session Initiation Protocol.

Åbenlyst fraværende på listen over tjenester, som Lotus vil kunne forbinde sig til, er Microsofts MSN Messenger.

Microsoft har tidligere lovet, at en kommende version af selskabets beskedtjeneste vil kunne tale med AOL og Yahoos beskedtjenester.

IBM har ikke oplyst, om MSN Messenger også vil kunne bruges med den nye version af Lotus Sametime.

Lotus Sametime 7.5 er sat til udgivelse denne sommer og vil udover forbindelse til de kommercielle tjenester også indeholde ny sikkerhed og klienter til Mac OS X 10.4 og Linux.

Samtidig bliver Lotus Sametime understøttet af open source-udviklingsplatformen Eclipse, hvilket vil åbne for tredjeparts udvidelsesprogrammer til Lotus.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job