Jyske systemkonsulenter er langt bagud

LØNSTATISTIK: Det er billigere at leve i Jylland end i hovedstadsområdet. Det kan de jyske systemkonsulenter glæde sig over, for de tjener langt mindre end deres kolleger på Djævleøen.

Det er ikke de jyske systemkonsulenter, der trækker gennemsnitslønnen op. Tværtimod ligger deres gage væsentligt under deres kollegers i hovedstadsområdet - 10.597 kroner under, for at være præcis.

Også de jyske lønstigninger ligger under landsgennemsnittet, og gik blot to procent frem i 2005 mod it-ansattes samlede lønstigning på 4,1 procent.

Om det er jyderne, der trækker utilfredsheden med lønnen op, fremgår ikke af besvarelserne, men ikke mindre end 30 procent mener, at lønnen er for dårlig.

Systemkonsulenter er ellers erfarne folk. 66 procent af dem har mere end ti års erfaring på deres område.

Får du for lidt?

Computerworld har taget pulsen på it-folkets lønninger - lige til at bruge før næste lønforhandling eller jobsamtale.

- It-chef
- Programmør/ systemudvikler
- It-salgskonsulent
- It-projektleder
- Systemkonsulent
- Implementerings- konsulent
- It-sikkerhedsansvarlig
- Netværksansvarlig
- Webudvikler
- It-supporter

Mange er højt uddannede, og også her afspejler en solid skolegang sig på bankbogen: Hver fjerde systemkonsulent har en lang videregående uddannelse, og de tjener mere end 15.500 kroner mere om måneden end dem, der sidder i jobbet med blot en gymnasial uddannelse bag sig.

BONUSINFO - SYSTEMKONSULENT

Systemkonsulenter mellem 35 og 39 år har haft den største lønfremgang. De fik 8,9 procent mere i løn sidste år end i 2004.

Plads i lønhierarkiet: 5
Gennemsnitsløn: 38.641 kroner
Lønstigning i 2005: 4,6 procent

Hent hele lønstatistikken (PDF, 110 KB)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice