Systemnedbrud hverdag for sikkerhedsansvarlige

LØNSTATISTIK: 39 procent af de it-sikkerhedsansvarlige oplevede uplanlagte systemstop i 2005. Deres løn er sært nok steget mere, end dem, som har haft bedre oppetid.

Verden er fuld af paradokser, og lønudviklingen for it-sikkerhedsansvarlige er en af dem. I 2005 havde 39 procent haft uplanlagte stop på deres virksomheders it-systemer.

Den slags slinger i valsen har ikke haft konsekvenser for lønnen, for de, der siger, de har haft uplanlagte nedbrud inden for de seneste 12 måneder, er steget mere i løn end dem, som ikke har.

De mere driftssikre kolleger tjener så til gengæld lidt over 2.000 kroner mere om måneden, men det store ansvar til trods, ligger de it-sikkerhedsansvarlige ret langt nede i lønhierarkiet sammenlignet med de øvrige ni stillingskategorier, som er udstukket i Computerworlds lønundersøgelse.

Får du for lidt?

Computerworld har taget pulsen på it-folkets lønninger - lige til at bruge før næste lønforhandling eller jobsamtale.

- It-chef
- Programmør/ systemudvikler
- It-salgskonsulent
- It-projektleder
- Systemkonsulent
- Implementerings- konsulent
It-sikkerhedsansvarlig
- Netværksansvarlig
- Webudvikler
- It-supporter

Og der er i gruppen udbredt utilfredshed med både løn og lønudvikling. Mere end hver fjerde er utilfreds med lønniveauet og hele 32 procent klager over lønudviklingen.

Det forklarer muligvis, at 12 procent har skiftet job det seneste år, ligesom 12 procent er aktive i markedet efter et nyt.

BONUSINFO - IT-SIKKERHEDSANSVARLIG

Sikkerhedsansvarlige kan lide sikkerhed - også når det gælder job. Kun seks procent af de spurgte overvejer at starte egen virksomhed.

Plads i lønhierarkiet: 7
Gennemsnitsløn: 35.816 kroner
Lønstigning i 2005: 3,1 procent

Hent hele lønstatistikken (PDF, 110 KB)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil