SAP dropper de nordiske landechefer

SAP Danmarks administrerende direktør skal fremover arbejde som salgsdirektør for SAP's enterprisekunder ligesom sin svenske SAP direktørkollega. De beholder begge adm. dir.- titlerne, men kun af navn.

Det tyske softwarehus SAP indførte sidste år en matrix-organisation i Norden og dropper nu rollerne som administrerende direktør i de nordiske lande.

Administrerende direktør for SAP Danmark Kenneth Mandrup bliver salgsdirektør for forretningsområdet store virksomheder (Enterprise).

- Samtidig beholder Mandrup titlen som administrerende direktør, men det er fordi, at aktieselskabsloven kræver det, forklarer Henrik Rasmussen, der er og fortsætter med at være nordisk direktør for SAP.

Samme i Sverige

Administrerende direktør for SAP i Sverige Jan Arpi bliver ligeledes salgsdirektør for Enterprise.

- Det er korrekt, at jeg fremover skal arbejde som salgsdirektør og ikke som administrerende direktør, og det er også korrekt, at ændringerne er en følge af den matrix-organisation, som SAP har indført på nordisk plan, siger Jan Arpi til Computerworld.

Jan Arpi, der tiltrådte som administrerende direktør for SAP Sverige i maj 2005, ser ingen større ændringer i sin nye rolle som salgsdirektør, men føler faktisk, at han nu får en "tydeligere rolle i salgsorganisationen."

To jobs ekstra

Den nordiske direktør Henrik Rasmussen skal fremover også være daglig leder for SAP i Norge og Finland, hvor de hidtidige landechefer har sagt op.

Ændringerne er en følge af den matrix-organisation, som SAP indførte allerede for et år siden, og som selskabet siden har arbejdet på at implementere.

- Landecheferne havde tidligere det samlede ansvar for salget, mens vi i den nye organisation har delt området op i dels en enterprise-afdeling, dels en midmarket-afdeling, siger Henrik Rasmussen.

Afdelingen for mellemmarkedet er en nordisk organisation, der ledes af finnen Dan Ahlstedt, mens enterprise-afdelingerne ledes i de enkelte lande af de hidtidige administrerende direktører.

- Formålet med ændringerne er ikke at spare penge, men at kunne reagere hurtigere mod markedet, siger Henrik Rasmussen.

Samtidig giver det ifølge Henrik Rasmussen SAP en slankere organisation, der også på EMEA-plan fremover vil kunne agere som en mere ensartet virksomhed.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S