Intel og SAP skyder penge i MySQL

Databasefirmaet MySQL har skaffet omkring 116 millioner kroner i venture-kapital fra en række investorer. Heriblandt Intel og SAP.

Open source-databasefirmaet MySQL har hentet omkring 116 millioner kroner i ekstra kapital fra en række venture-investorer.

Heriblandt Intel og SAP, der er henholdsvis verdens største chipproducent og verdens næststørste softwarefirma.

Dertil kommer kommer penge fra en række venture-fonde og Linux-firmaet Red Hat.

Den seneste kapitalindsprøjtning skal bruges på produktudvikling og udvidelse af selskabets salgs- og marketingsindsats på nye markeder.

MySQL, der står bag den populære open source-database af samme navn, har med denne investeringsrunde hentet i alt omkring 245 millioner kroner.

Selskabet håber at kunne optrappe konkurrencen mod blandt andre Oracle og IBM, men er langt fra alene blandt open source-alternativerne til de to firmaers produkter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere