Kodak samarbejder med LG.Philips om OLED

Efter at have vraget Sanyo indleder Kodak et samarbejde med hollandsk-koreanske LG.Philips om udvikling af OLED-teknologi til større skærme.

Kamera- og filmproducenten Eastman Kodak har indgået en samarbejdsaftale med LCD-producenten LG.Philips om i fællesskab at evaluere og eventuelt udvikle teknologier til skærme baseret på organiske lysdioder.

Organic Light-Emitting Diode, OLED, er en teknologi, der kan bruges til at fremstille bedre og billigere skærme end med den nuværende LCD-teknologi.

Det kræver dog endnu en del udvikling af OLED-teknologien, før skærmene kan massefremstilles i store størrelser til en konkurrencedygtig pris.

Brud med Sanyo

Således kommer Kodaks aftale med LG-Philips kort efter virksomhedens brud med Sanyo om fælles udvikling af OLED-teknologi.

De to firmaer begyndte produktion af OLED-skærme i 2003, men slog aldrig igennem på markedet.

OLED benyttes i dag hovedsageligt til små skærme til eksempelvis digitalkameraer.

Kodaks samarbejde med LG.Philips fokuserer på udvikling af Active Matrix OLED, der er beregnet til større skærme.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere