Oracle øger salg af licenser og supportaftaler

Oracle øger kraftigt salget af nye licenser og supportaftaler blandt andet takket være opkøbene af Siebel og PeopleSoft.

Softwarekoncernen Oracle øgede i sit seneste kvartal overskuddet med 40 procent i forhold til året før. Det skyldes ifølge selskabet en vækst i salget af licenser og supportydelser.

Samlet steg omsætningen i kvartalet med 14 procent i forhold til samme kvartal sidste år til 21,5 milliarder kroner.

Oracle fik i kvartalet et samlet overskud på 4,7 ,milliarder kroner efter særlige afskrivninger og ekstraordinære udgifter.

På hovedområdet inden for salg af software steg salget af licenser og supportaftaler til godt 11,0 milliarder kroner ud af den samlede softwareomsætning på 17,8 milliarder kroner.

Specielt det europæiske marked går frem for Oracle, der fordoblede salget af nye licenser i Europa i det seneste kvartal.

Medvirkende til væksten er, at Oracle har afsluttet opkøbene af forretningssoftware-firmaerne PeopleSoft og Siebel.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job