Reformer bærer kimen til dansk it-boom

Vi har chancen for at skabe et vækstboom med it i centrum. Men det bliver kun til noget, hvis offentlige og private ledere og professionelle it-folk tager ansvar.

Danmark har nu en mulighed for at skabe et it-boom med store vækstmuligheder, hvor vi kan udnytte mange års opsparet forspring i it-investeringer. Det mener de tre førende danske it-organisationer.

Forudsætningen er dels, at lederne i både den offentlige og private sektor udnytter den aktuelle politiske reformiver til at udvikle processer og produkter med et højt teknologisk indhold. Dels er det nødvendigt, at alle dem, der arbejder professionelt med it, også bruger kræfter på at overbevise offentlige og private ledere om, at it er drivkraften i alting.

Selv om hverken kommunalreformen eller de ti reformer i regeringens globaliseringsstrategi nævner it med ret mange ord, åbner reformerne for grundlæggende ændringer af processer i samfundet. Processer, der kan understøttes af it og dermed blive fundamentet under et it-boom, mener topfolk fra brancheorganisationerne ITEK og IT-Branchen, samt foreningen for it-professionelle, Dansk IT.

Intelligente produkter

– It bliver i mange sammenhænge den dominerende fremtidige dialogform, der på en og samme tid kan styrke nærdemokrati, sammenhængskraft, innovation og skabe et lønsomt erhvervsliv. Og danskerne har måske verdens bedste forudsætninger for at forstå og udnytte denne mangfoldighed af muligheder, siger direktør Tony Franke, Dansk IT.

Informationsteknologi skal anvendes i blandt andet den offentlige administration, uddannelelses- og sundhedssektoren samt skabe en sammenhæng mellem forskning og erhvervsliv, der kan sikre udviklingen af intelligente produkter i danske virksomheder.

Direktør Tom Togsverd, ITEK, peger på muligheden for, at ændringerne i den offentlige sektors processer kan blive lokomotiv for en udvikling, hvor ideerne til projekterne kommer fra skoleområdet, hospitalerne eller andre steder, mens private virksomheder skaber produkterne og udvikler en forretning, der også har eksportmuligheder.

- Men det er afgørende, at it-branchen fokuserer på at synliggøre og fortælle historierne om disse muligheder, for selv meget højt placerede ledere kan ikke nødvendigvis se, hvordan it er drivkraften i alting. Og den samme “storytelling” kan også være med til at få flere unge til at vælge it-uddannelserne, siger Tom Togsverd.

Uddannelser er et centralt element i regeringens globaliseringsstrategi. Og næstformand i foreningen IT-Branchen, administrerende direktør Jørgen Bardenfleth fra Microsoft, har selv været medlem af regeringens Globaliseringsråd.

- Jeg håber meget på, at de foreslåede reformer på uddannelsesområdet kan føre til, at unge kan bygge avancerede it-elementer oven på en anden bachelor, i stedet for at være tvunget til at tage en hardcore datalogiuddannelse, siger Jørgen Bardenfleth.

Han er glad for, at det under Globaliseringsrådets diskussion af regeringens reformplaner i denne uge lykkedes at få gjort it i skolerne til et centralt emne.

Tænk utraditionelt

Med de potentielt højteknologiske reformer i sin “mind map” har statsminister Anders Fogh Rasmussen haft et forspring i forhold til sine EU-kolleger. De har i går og i dag på et EU-topmøde diskuteret, hvordan de europæiske lande kan skabe den innovation, der som planlagt skal gøre EU til verdens førende vidensøkonomi i 2010.

Og Danmark har brug for at tænke utraditionelt på it, for at skabe innovation. I årsstatistikken ”European Information Technology Observatory 2006” forudser IDC, at væksten på det danske it-marked vil falde fra et niveau på 3,7 procent fra 2004/2005 til 2,4 procent i 2006/2007. De samme vækstforudsigelser for hele EU er på henholdsvis 3,6 procent og 2,9 procent. Til gengæld har Danmark det højeste niveau for it-investeringer i Europa målt pr. indbygger.

It-kommissær Viviane Reding, peger på, at op mod halvdelen af væksten i produktiviteten i Europa kan tilskrives it- og kommunikationsteknologi. Hun efterlyser øgede investeringer på området og indskærper, at man sikrer, at de udløser innovation og vækst.

Derudover udtrykte it-kommissæren stolthed over niveauet i Europa, da hun i denne uge overrakte de årlige IST-priser til Europas mest innovative virksomheder med størst forretningspotentiale. Blandt de tre vindere var danske Guardia, med avanceret 3D-ansigtsgenkendelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect