Nanorør muliggør terahertz-processorer

Kulstof-nanorør kan måske løse chipindustriens problemer og øge frekvensen til op mod en terahertz, vurderer forskere fra IBM, der har bygget et fungerende kredsløb.

Forskere hos verdens største it-selskab, IBM, har konstrueret et mikroelektronisk kredsløb baseret på kulstof-nanorør, som i fremtiden kan gøre chiphastigheder på op mod en terahertz mulige.

Traditionelle chipkredsløb vil inden for en overskuelig fremtid løbe ind i en række barrierer, der kan tvinge chipfirmaerne til at gå nye veje.

Et af problemerne er, at når kredsløbene gøres mindre, vokser den elektriske modstand i de mere snævre baner.

Det giver blandt andet varmeproblemer, hvis man samtidig forsøger at øge clockfrekvensen.

Kulstof-nanorør kan imidlertid være svaret. Den elektriske modstand for elektroner, der løber langs det rørformede kæmpemolekyle, er yderst begrænset.

Nu har IBM-forskerne demonstreret, at det er muligt at bygge transistorkredsløb med nanorør.

Kredsløbet fungerede ganske vist ved den beskedne hastighed af 50 megahertz, men det vigtigste er ifølge forskerne, at teknikken virker. Det er dog også 100.000 gange hurtigere end tidligere forsøg.

- Vi har en meget klar forestilling om, hvordan vi skal fortsætte herfra. Det var betydeligt sværere at opfinde den første automobil, end det er at lave en bil, der kan køre hurtigere, siger forsker Joerg Appenzeller fra IBM's Thomas J. Watson Research Center.

Der vil dog formentligt gå mindst 10 til 15 år, før nanorør er klar til at erstatte den nuværende chipteknologi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S