Mobilsoftware giver Olicom tab på 66 mio.

Ventureselskabet Olicom kom ud af 2005 med et uventet stort underskud på 66 millioner kroner. Årsagen er forsøget på at børsnotere danske Sifira, der udvikler software til mobilselskaber.

En kommende notering af softwarefirmaet Sifira på den alternative markedsplads First North gav venturefirmaet Olicom et underskud på 66 millioner kroner i 2005.

Det er mere end det dobbelte af, hvad Olicom forventede for blot få måneder siden.

Forklaringen er, at Olicom for at overtale de andre investorer i Sifira til en børsnotering har måttet opgive sin fortrinsstilling i forhold til de andre aktionærer.

- Vi har haft en aftale om, at venture-investorerne har fortrinsret, så de får deres penge først, hvis virksomheden bliver solgt. Den slags aftaler kan man ikke have, når selskabet er noteret, forklarer administrerende direktør Boje Rinhart.

Det er den væsentligste årsag til, at Olicom har nedskrevet værdien af de it-selskaber, venturefirmaet har investeret i, med i alt 54 millioner kroner.

Mobilsoftware

Københavnske Sifira udvikler software til mobilbranchen og står blandt andet bag en del af de tjenester, som CBB Mobil har lanceret - senest en mulighed for på sin mobiltelefon at chatte via beskedtjenesten Google Talk.

En notering på First North, der er et mindre alternativ til Københavns Fondsbørs, skal skaffe penge til at få Sifiras produkter ud blandt teleselskaber i hele verden.

For Olicom skal en børsnotering samtidig være med til at synliggøre de værdier, der ligger i Sifira.

Venturefirmaet har derfor samme plan for spilfirmaet ITE, der står bag skærmtrolden Hugo.

Vil investere i kapitalfonde

Olicom, der selv er noteret på Københavns Fondsbørs, har samtidig med noteringerne på First North opgivet umiddelbart at investere yderligere i it-selskaber.

Venturefirmaet er i stedet tæt på at indgå en aftale med en ekstern investor, som skal sikre et nyt kapitalgrundlag. De penge vil Olicom bruge til at investere i kapitalfonde som dem, der netop har købt TDC.

- Vi har fokuseret meget snævert på it- og datakommunikation, og sammen med samarbejdspartneren vil vi diversifere, så der bliver et bredere investeringspektrum. Da vi ikke kan have forstand på alting, bliver det gennem investeringer i specialiserede fonde, siger Boje Rinhart.

Olicom har allerede indgået et samarbejde med venturefirmaet IVS, som gennem et fælles kommanditselskab har overtaget ejerandele i selskaberne LH Comlog, Scalado og Hymite.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S