Russisk Nigeria-brev dropper million-løfter

Et nyt svindelforsøg i form at et såkaldt Nigeria-brev med rod i Rusland forsøger en mere realistisk fuphistorie end fastfrosne millioner for at lokke modtageren.

De typiske svindelmails - kaldet Nigeria-breve eller 419-svindel - lokker med millioner af kroner for at udlåne sin bankkonto til hustruen af den fængslede finansminister, eller hvad dagens løgnehistorie nu måtte være.

Men det er gået op for visse svindlere, at det måske er bedre at lokke med et mere realistisk beløb.

Det russiske antivirusfirma Kaspersky Lab har således opfanget et nyt russisk "Nigeria-brev", som blot lokker med en procentdel af en mere realistisk månedsløn.

Russisk analytiker

Afsenderen udgiver sig for at være en russisk finansanalytiker, som ofte udfører arbejder for amerikanske firmaer.

Men for at undgå for meget papirarbejde med de amerikanske myndigheder, har hans amerikanske arbejdsgivere foreslået, at han i stedet for at søge om en særlig arbejdstilladelse blot finder en amerikaner, der kan agere mellemmand.

Den heldige modtager af den masseudsendte svindelmail bliver tilbudt tjansen som mellemmand, der blot skal modtage pengene fra de amerikanske firmaer og overføre dem til den russiske analytiker.

Til gengæld kan mellemmanden beholde en procentdel af de mellem 50.000 og 100.000 kroner om måneden, som analytikeren forventer at tjene ved sit arbejde for de amerikanske firmaer.

- De fleste brugere er blevet klogere med hensyn til svindelnumre og ved, at løfter om ufattelige rigdomme blot er tomme løfter. Dette tilbud er mere rodfæstet i virkelighedens verden og kunne få visse modtagere til at tro, at tilbuddet er ægte, skriver Anna Vlasova fra Kaspersky Lab på selskabets weblog.

Relevant link

Kaspersky Labs weblog

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS